Świadczenie przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole

i

Autor: SHUTTERSTOCK Świadczenie przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole

300 złotych na dziecko - Jest zapowiedź zmian w programie

2021-05-19 8:59

– Chcemy, aby w tym roku wnioski o świadczenie w ramach programu "Dobry start" były składane wyłącznie drogą elektroniczną – powiedziała PAP wiceminister rodziny Barbara Socha. Nabór wniosków o tzw. wyprawkę szkolną ruszy 1 lipca. Program "Dobry start" zakłada jednorazową wypłatę 300 zł dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Dotychczas wnioski o świadczenie rodzice mogli składać bezpośrednio w urzędzie, za pośrednictwem poczty lub drogą elektroniczną.

Świadczenie przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24 lat. Jak przekazała wiceminister rodziny Barbara Socha, resort chce, aby od tego roku wnioski o "Dobry start" były składane tylko online. W parlamencie toczą się prace nad takim rozwiązaniem.

ZOBACZ TEŻ: Polski Ład: Rodzina wielodzietna dostanie 54 tys. zł. Jak dostać pieniądze?

Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej przewiduje, że Rada Ministrów będzie mogła wydać rozporządzenie, zgodnie z którym wnioski o świadczenie "Dobry start", czyli tzw. wyprawkę szkolną, będą składane wyłącznie przez internet. Nowela zakłada ponadto, że tego programu nie będą już realizowały samorządy, ale Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a świadczenie będzie wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy.

Szkoła zawiesza lekcje z powodu braku kadry

Nowelizacja ta została uchwalona przez Sejm, jednak Senat w minionym tygodniu ją odrzucił. Senatorowie opozycji krytycznie oceniali rozwiązanie przewidujące, że to Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma zająć się realizacją programu. Przekonywali, że samorządy bardzo dobrze radziły sobie z tym zadaniem.

Sonda
Czy będziesz składać wniosek online o świadczenie w ramach programu "Dobry start"

Super promocje w Netto. Tanie mięso, rabaty na lody, masło za 3 zł, jabłka za 2 zł! [GALERIA]

Rząd z kolei szacuje, że dzięki takiemu rozwiązaniu w latach 2021-2031 koszty obsługi programu "Dobry start" będą niższe o blisko 488 mln zł. Minister rodziny Marlena Maląg zapowiedziała, że podobne rozwiązanie zostanie zastosowane także w przypadku świadczenia 500 plus. W poniedziałek szefowa MRiPS poinformowała, że składanie wniosków tylko online byłoby wprowadzone w kolejnej edycji programu.

Najnowsze