500+ nie dla wszystkich rodzin? Burmistrz Podkowy Leśnej ostrzega: pieniędzy zabraknie

2016-04-07 15:10

Jest bus 500plus, jest „Gospodarka plus" i będą „Mieszkania plus", może tylko zabraknąć... pieniędzy dla dzieci. Tak przynajmniej twierdzi burmistrz Podkowy Leśnej, który o niepokojącej sytuacji poinformował na swoim blogu, pisząc: „że zabraknie, wiemy pewnie wszyscy, nawet zwolennicy 500+".

Burmistrz Artur Tusiński utrzymuje, że gminy mogą mieć zaniżone dane na temat liczby dzieci. „Wszystkie gminy mają niedoszacowaną ilość dzieci, jak wygląda ten deficyt w skali Polski, to strach pomyśleć.” - napisał 3 kwietnia. Tłumaczy, że jego gmina nie zna liczby pierworodnych, którym może przysługiwać 500 zł na dziecko, podobnie nie jest w stanie podać liczby dzieci niepełnosprawnych.

Przeczytaj także: 500+: Pieniądze trafiły już do pierwszych rodzin. Gdzie samorządy wypłacają 500 zł na dziecko?

Pan burmistrz ujawnił też dane dotyczące funduszy, jakie rząd przeznaczył na wypłaty świadczeń wychowawczych w Podkowie Leśnej. Do końca roku gmina ma otrzymać na ten cel 800 tys. złotych.

„Gdyby założyć, że jednak wszyscy mieszkańcy pofatygują się po należne im pieniądze, do czego zresztą serdecznie zachęcam, to tylko w tym roku zabraknie 400 tys. zł. w samej Podkowie” - alarmuje na swoim blogu Artur Tusiński.

Burmistrz podkreślił w swoim wpisie, że źródła finansowania rządowego programu nie są do końca znane. Wielką niewiadomą stanowi zwłaszcza pochodzenie świadczeń wychowawczych w przyszłych latach. „Natomiast wiem, że jeszcze tego samego dnia dostałem informację o obcięciu subwencji oświatowej dla Podkowy Leśnej o prawie 150 000 zł” - dodaje głowa Podkowy Leśnej na swoim blogu.

Przeczytaj również: 5 najczęstszych błędów we wniosku o 500 zł na dziecko. Jak je poprawić

Premier Beata Szydło zapewniła media, że pieniądze na wypłaty na pewno nie zostaną wzięte z funduszu rezerwy demograficznej. Obawy z tym związane wyraził Leszek Balcerowicz.

Wnioski o świadczenia wychowawcze w ramach programu „Rodzina 500plus” można składać do 1 lipca 2016 roku. Jak poinformował w czwartek na swoim Twitterze Bartosz Marczuk – rzecznik prasowy MRiPS, do 7 kwietnia rano ministerstwo rodziny odnotowało już blisko 800 tys. wniosków o świadczenie wychowawcze, z czego ok. 280 tys. złożono online. Z kolei Karol Manys – rzecznik prasowy Minister Cyfryzacji doniósł w środę, że do 6 kwietnia włącznie już 10 proc. uprawnionych złożyło wniosek drogą elektroniczną.

Źródła: arturtusinski-podkowa.pl, finanse.wp.pl, twitter.com

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze