500+: Pieniądze trafiły już do pierwszych rodzin. Gdzie samorządy wypłacają 500 zł na dziecko?

2016-04-06 18:19

Program Rodzin 500+ ruszył dopiero 1 kwietnia, a już są pierwsi szczęśliwcy, którzy otrzymali pieniądze na swoje dzieci. Choć samorządy na wypłatę świadczenia mają czas do końca czerwca, to Katowice chwalą się, że środki otrzymało już 111 rodzin na 163 dzieci.

Liczba wniosków o 500 zł na dziecko, które wpływają do ministerstwa rodziny online, nieustannie rośnie. Do środy drogą elektroniczną wysłano już ponad 250 tysięcy formularzy. - Pierwsze decyzje już zostały wydane, czyli pieniądze są w drodze - powiedziała na początku tego tygodnia Anna Streżyńska, minister cyfryzacji.

Zobacz również: 5 najczęstszych błędów we wniosku o 500 zł na dziecko. Jak je poprawić?

Okazuje się, że nie tylko decyzje zostały wydane, ale nawet pierwsze pieniądze. Potwierdzają to doniesienia władz Katowic, które pochwaliły się tym na Twitterze. Niestety nie udało nam się uzyskać oficjalnej odpowiedzi od MRPiPS, czy poza stolicą Śląska, są regiony w których rodzice otrzymali już nowe świadczenia wychowawcze.

Kiedy pieniądze wpłyną na konto reszty rodzin? O tym zadecydują samorządy. Zdaniem minister cyfryzacji wiele decyzji zapadnie już w kwietniu. W tym miesiącu pieniądze powinny również trafić do beneficjentów. Jednak w miastach takich, jak Warszawa, gdzie jest aż 150 tys. decyzji do wydania, proces rozpatrywania wniosków może potrwać dłużej.

- W pierwszym okresie gmina ma trzy miesiące na wydanie decyzji. Nie ma znaczenia to, jakiego dnia rodzina złoży wniosek – w piątek, sobotę czy wtorek, ze względu na to, że czas na wypłatę pieniędzy jest długi. (...) Gminy mogą przyjmować różne strategie rozpatrywania wniosków. Ważne, żeby mieściły się w trybie trzymiesięcznym. – wyjaśniał w TVN24 Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

500 ZŁ NA DZIECKO - WNIOSEK

WNIOSEK W PDF

WNIOSEK W WORDZIE

Najnowsze