Pięcioraczki z Poznania

i

Autor: materiały prasowe Pięcioraczki z Poznania

500 plus, becikowe do 18. roku życia, działka i 20 tys. na start! Tyle pieniędzy dostaną pięcioraczki z Gniezna!

2021-01-29 6:03

Rodzina pięcioraczków może liczyć na naszą pomoc przynajmniej przez następne 18 lat – zapewnił prezydent Gniezna (Wielkopolskie). Tomasz Budasz spotkał się w czwartek z rodzicami urodzonych w połowie stycznia Anastazji, Klary, Laury, Wiktorii i Maksymiliana. Dzieci otrzymają od władz miasta 20 tysięcy zł, becikowe do 18. roku życia oraz działkę na budowę domu. Zobacz, na jaką jeszcze pomoc mogą liczyć bliźniaki.

Samorząd zamierza przekazać rodzicom pięcioraczków działkę pod budowę domu. Aż do uzyskania pełnoletności dzieci rodzina będzie dostawać becikowe. Rodziców wesprze też finansowana z kasy miasta opiekunka.

Pięcioraczki przyszły na świat 17 stycznia w poznańskiej klinice przy ul. Polnej. Urodziły się w 29. tygodniu ciąży; w poród zaangażowanych było łącznie 30 pracowników szpitala. Waga urodzeniowa dzieci wynosiła od 680 do 1180 gramów.

ZOBACZ: Galerie sztuki i muzea ponownie OTWARTE! Sprawdź od kiedy

Władze Gniezna już od dnia narodzin pięcioraczków zapewniały, że lokalny samorząd chce wspierać całą rodzinę. W czwartek wieczorem prezydent miasta spotkał się z rodzicami maluchów. Tomasz Budasz powiedział po spotkaniu, że przebywające wciąż w szpitalu dzieci są w dobrym stanie, zaś ich rodzice są nieco zmęczeni szumem medialnym ostatnich tygodni, ale są bardzo szczęśliwi.

Ile pieniędzy dostaną pięcioraczki?

"Wsparcie do rodziny płynie ze wszystkich stron. Dowiedziałem się, że prezydent Andrzej Duda zadeklarował pomoc w postaci zakupu wózków dla całej piątki. Jako miasto chcielibyśmy zadeklarować pomoc systemową – przynajmniej do 18 roku życia pięcioraczków" - powiedział prezydent Gniezna.

"Zadeklarowaliśmy jednorazową pomoc w wysokości 20 tys. zł na zagospodarowanie się z dziećmi. Będzie wprowadzone miejskie becikowe w wysokości 2 tys. zł na każde dziecko – w sumie 10 tys. w roku, płatne jednorazowo w dniu urodzin, do 18 roku życia. Ważnym wsparciem, z którego rodzice się bardzo ucieszyli, będzie pomoc opiekunki, którą zapewnimy przynajmniej na najbliższe dwa lata. Nieodpłatne będą żłobek i przedszkole – przygotowujemy stosowne uchwały na najbliższą sesję rady miasta" – dodał Tomasz Budasz. Warto przypomnieć, że dzieci będą otrzymywać również co miesiąc 500 zł dzięki programowi 500 plus. Miesięcznie będzie to pomoc w wysokości 2500 zł, a w skali roku 30 tysięcy zł. 

Rodzice pięcioraczków mają 70-metrowe mieszkanie. W rozmowie z prezydentem miasta przyznali, że w niedalekiej przyszłości będzie ono za małe na tak dużą rodzinę.

"Jako miasto przekażemy działkę budowlaną pod budowę domu, już mamy wstępnie uzgodnioną lokalizację. Tato pięcioraczków mówi, że chciałby na drugie lub trzecie urodziny dzieci przeprowadzić się do nowego domu" – powiedział Budasz.

Prezydent powiedział też, że pomoc rodzinie zadeklarowało szereg lokalnych przedsiębiorców i instytucji. Miasto czeka na informacje o dalszych potrzebach rodziców i ich dzieci. "Cieszę się, że będę miał pięcioro nowych mieszkańców. Około kwietnia dzieci powinny przyjechać do Gniezna – pewnie wtedy będzie wiadomo, jakie dodatkowe wsparcie ze strony miasta jest potrzebne" - powiedział.

Pięcioraczki są pierwszymi dziećmi gnieźnieńskiej rodziny, są też pierwszymi pięcioraczkami w najnowszej historii Gniezna.

"Sprawdziliśmy dokumenty w USC, po II wojnie światowej nie natrafiliśmy na ślad żadnych innych pięcioraczków w historii miasta. Jesteśmy bardzo prorodzinnym samorządem, mamy wiele ulg dla rodzin wielodzietnych, kilka lat temu gościliśmy u nas Zjazd Dużych Rodzin. W dobie spadku dzietności musimy dbać o rozwój rodzin – dla samorządu to nie są duże pieniądze" – powiedział Tomasz Budasz.

Według statystyk, szansa na to, że kobieta urodzi pięcioraczki wynosi 1 do 50 mln przypadków. Poprzednie dwa porody pięcioraczków w poznańskiej klinice miały miejsce w 2006 i w 2007 roku.

SPRAWDŹ: Lidl stawia na ekologię. Przyjazny drzewom papier toaletowy w ofercie sieci

Sonda
Czy w związku z inflacją rząd powinien podnieść 500 plus o 50 zł?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze