500 plus dla uchodźców z Ukrainy

i

Autor: PAP/Rafał Guz 500 plus dla uchodźców z Ukrainy

500 plus dla Ukraińców. Kiedy ZUS wypłaci pieniądze?

2022-04-21 12:44

O tym, ze 500 plus będzie nie tylko dla polskich obywateli wiadomo już od czasu wprowadzenia w życie specustawy, która ma na celu pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy. Zgodnie z aktualnymi przepisami świadczenie dostaną również Ukraińcy, którzy spełnią wymienione w ustawie warunki. Pierwsze wypłaty ruszają niebawem.

500 plus dla uchodźców z Ukrainy. Kiedy wypłaty?

Jak czytamy na stronie ZUS, przyjął już niemal 318 tys. wniosków o świadczenie wychowawcze od obywateli Ukrainy. Wnioski zostały złożone na okres świadczeniowy od końca maja, a także na kolejny od 1 czerwca 2022 roku do 31 maja 2023 roku. Wypłaty ruszają już w maju bieżącego roku.

500 plus dla uchodźców. Jakie warunki trzeba spełnić?

Jak czytamy na stronie ZUS, z 500 plus mogą skorzystać osoby, które legalnie przekroczyły granicę Polski z Ukrainą po 23 lutego 2022 roku w związku z działaniami wojennymi. Konieczne jest również posiadanie numeru PESEL, polskiego rachunku bankowego, numeru telefonu, oraz adresu e-mail.

Otwarcie pierwszej w Polsce przychodni dwujęzycznej z której mogą korzystać uchodźcy

Oczywiście warunkiem koniecznym jest również posiadanie dziecka pod opieką (jako rodzic, lub opiekun tymczasowy) z ukraińskim obywatelstwem, pod warunkiem, że przyjechało z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennym. Świadczenie przysługuje również na dzieci urodzone w Polsce przez matkę, która jest obywatelką Ukrainy i której pobyt w Polsce jest legalny.

- Ważne! Pobyt w Polsce jest legalny przez 18 miesięcy, licząc od 24 lutego 2022 r. , czyli do 24 sierpnia 2023 r., dla obywateli Ukrainy, którzy wjechali legalnie z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi i chcą pozostać w Polsce - zaznacza ZUS.

Świadczenie przysługuje na obywateli Ukrainy, a także na żonę/małżonków obywateli Ukrainy, o ile przebywają w Polsce wraz z dzieckiem i spełnili wyżej wymienione warunki dotyczące daty przyjazdu i legalności pobytu.

Sonda
500 plus dla uchodźców to dobry pomysł?

Gdzie złożyć wniosek o 500 plus?

Wniosek o 500 plus można złożyć tylko elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Należy założyć profil za pomocą polskiego numeru telefonu lub maila, oraz numeru PESEL. W przypadku osób, które nie mają dostępu do internetu, wniosek można złożyć przy pomocy pracownika ZUS w placówce stacjonarnej.

Najnowsze