Flaga Ukrainy

i

Autor: Adrian Wykrota/UAM Poznań Flaga Ukrainy

500 plus w języku ukraińskim. Lada chwila będzie można składać wnioski

2022-03-24 8:15

Jak podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych, już od soboty rusza 500 plus dla uchodźców z Ukrainy, którzy przybyli legalnie do Polski po 23 lutego 2022 roku. Uchodźcy mogą składać wnioski w swoim ojczystym języku - ukraińskim. Już od soboty [26.03.2022] w systemie elektronicznym ZUS rusza możliwość składania wniosków elektronicznych.

500 plus w języku ukraińskim

Dostęp do świadczeń rodzinnych daje uchodźcom ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Zgodnie z nią uchodźcy będą mogli starać się o świadczenia 500 plus, Dobry start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz o dofinansowanie pobytu w żłobku przez okres zamieszkania lub pobytu z dziećmi w Polsce.

ZUS w przesłanym w czwartek komunikacie przypomina, że aby złożyć elektroniczny wniosek o 500 plus obywatel Ukrainy będzie musiał posiadać m.in. specjalny PESEL, konto w banku w Polsce oraz polski numer telefonu.

ZUS organizuje "Weekend dla Ukrainy". Ułatwi to otrzymanie 500 plus

W najbliższy weekend Zakład Ubezpieczeń Społecznych zorganizuje specjalną akcję "Weekend dla Ukrainy". "W sobotę i niedzielę w różnych miejscach w Polsce placówki ZUS będą otwarte dla obywateli Ukrainy, którzy chcą złożyć wniosek o 500 plus. Specjalny punkt będzie utworzony także na Stadionie Narodowym w Warszawie" - poinformowała, cytowana w komunikacie, prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Otwarcie pierwszej w Polsce przychodni dwujęzycznej z której mogą korzystać uchodźcy

"W naszych placówkach pracownicy ZUS pomogą wszystkim zainteresowanym założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) i złożyć wniosek o świadczenie 500 plus. Wykaz otwartych w weekend placówek będzie zamieszczony na stronie internetowej Zakładu" – dodała prezes ZUS.

W poniedziałek ZUS uruchomił specjalną linię telefoniczną w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Wśród obsługujących infolinię są uchodźcy z tego kraju.

Infolinia jest dostępna w dni robocze – od poniedziałku do piątku – w godzinach od 8.00 do 18.00 pod numerem 22-444-02-55 (opłata według stawek operatorów). Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać e-mailem na adres UA@zus.pl. 

Sonda
Czy rząd robi wystarczająco, by pomóc Polakom przyjąć uchodźców?

Konsultanci infolinii udzielają informacji o rodzajach świadczeń rodzinnych przyznawanych i wypłacanych przez ZUS, oraz o tym, jak wypełnić i wysłać wniosek, jak zarejestrować profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Te informacje są publikowane również na stronie internetowej ZUS w języku ukraińskim.(PAP)

Najnowsze