ulga dla klasy średniej/pieniądze/banknoty

i

Autor: materiały prasowe Zdaniem analityka czeka nas jeszcze jedna podwyżka stóp procentowych

Zmiany w podatkach? Uchodźcy z Ukrainy bez zwolnienia z podatku od darowizn

2022-03-10 13:22

Aby pomóc docierającym do Polski uchodźcom z Ukrainy potrzebne są nie tylko regulacje, które umożliwią im legalny pobyt, pracę czy naukę. Polskie przepisy należy też dostosować do form pomocy, jakie otrzymują obywatele Ukrainy, Ministerstwo Finansów pracowało nad rozwiązaniami podatkowymi, które miałoby ułatwić przekazywanie darowizn czy korzystanie z udzielanych nieodpłatnie mieszkań. W tym kształcie projekt ustawy nie znalazł zainteresowania wśród posłów.

Darowizny bez podatku

Darowizny przekazywane do Ukrainy nie podlegają opodatkowaniu w Polsce. Jeśli natomiast otrzymują je osoby przybyłe do Polski – należałoby je uregulować zgodnie z obowiązującymi przepisami. Obecnie osoby otrzymujące darowiznę nie płacą podatku, jeśli wartość świadczenia pieniężnego lub rzeczowego w ciągu pięciu lat nie przekroczy 4902 zł. W przypadku 4 osobowej rodziny jest to kwota 19 608 złotych Ministerstwo Finansów pracowało nad przepisami, według których obywatele Ukrainy przebywający w Polsce byliby być zwolnieni z podatku od otrzymanych tutaj spadków oraz darowizn. Wśród proponowanych rozwiązań jest m.in. zwolnienie podatkowe, które będzie obowiązywało od daty wybuchu wojny, a więc 24 lutego do końca bieżącego roku. Jak dowiedzieliśmy się od resortu, projekt przepadł jednak w sejmowym głosowaniu.

Prezes NBP o wpływie wojny na Ukrainie na Polską gospodarkę

Ulgi dla pomagających

Nowe przepisy miały również wesprzeć przedsiębiorców i organizacje, które niosą pomoc uchodźcom. Ministerstwo chciało umożliwić zaliczanie jej do kosztów uzyskania przychodów zarówno w przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych, jak i od osób prawnych. Dotyczyłoby to wydatków na wytworzenie lub kosztów nabycia rzeczy i praw będących przedmiotem darowizn. Miałyby one być przekazywane organizacjom pozarządowym, również z Ukrainy, jednostkom samorządu terytorialnego, Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, podmiotom wykonującym działalność leczniczą oraz ratownictwa medycznego, działającym na terytorium Polski i Ukrainy. Przepisy mają dotyczyć okresu od 24 lutego do 31 grudnia tego roku.

Kosztem uzyskania przychodów miały być również nakłady poniesione podczas bezpłatnego świadczenia usług, np. pomocy medycznej darowanej na rzecz organizacji pozarządowej. Skorzystają na tym lekarze, którzy chcą działać za darmo na rzecz obywateli Ukrainy.

Bezpłatne korzystanie z mieszkania bez podatku

W trakcie opracowywania były także przepisy dotyczące mieszkania w Polsce za darmo, bez PIT. Obecnie osoba, która nieodpłatnie korzysta z cudzego mieszkania (prywatnego lub firmowego), musi zapłacić od tego podatek. Nie dotyczy to pomocy otrzymanej za pośrednictwem organizacji pozarządowych. W myśl nowych regulacji obywatele Ukrainy, którzy będą korzystać z mieszkania nieodpłatnie, nie mieli być podlegali obowiązkowi zapłaty podatku.

Napływ uchodźców będzie coraz większy, a zakres koniecznej pomocy. coraz szerszy, dlatego wszystkie te zmiany przepisów są niezbędne. Ważne, aby obywatele Ukrainy, którzy dostają wsparcie, nie mieli później problemów związanych z rozliczeniami z fiskusem.

Sonda
Wojna na Ukrainie. Ile może potrwać, Twoim zdaniem?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze