650 zł może wynieść dopłata do wizyty turysty w Izraelu. Rząd współfinansuje bilety

2017-03-07 14:27

Ostatnio nastąpił wysyp tanich biletów do Izraela. Nie każdy wie, że linie lotnicze otrzymują dopłaty za dostarczanie turystów do kraju. Na połączeniach lotniczych z Gdańska, Lublina, Poznania i Wrocławia mogą zarobić nawet 150 euro ekstra (ok. 650 zł) od jednego biletu lotniczego – informuje serwis turystyka.wp.pl. W ramach rządowego programu dopłat linia lotnicza jest w stanie dostać maksymalnie 13 mln zł (3 mln euro).

Niejednokrotnie pisaliśmy o tanich lotach z Polski do Izraela. Nowe połączeniach lotnicze zapowiedziały Ryanair, Wizz Air i LOT. Okazuje się, że transport lotniczy to całkiem niezły biznes. I to nie dlatego, że jest wielu chętnych, ale właśnie dlatego, że ich brakuje. O nowych odwiedzających zabiegają nie tylko hotele, ale także – rząd. Postanowił on wspierać turystykę i wprowadził system zachęt dla linii lotniczych, które dowożą turystów do nadmorskich kurortów w okolicy Ejlatu i Tel Awiwu. Izraelskie ministerstwo turystyki oferuje dopłaty za przewóz pasażerów do Izraela.

Jak wysokie dopłaty można dostać za loty do Izraela?
Zgodnie z rządowym programem, każda linia lotnicza obsługująca połączenia lotnicze z lotniskiem Ben Guriona w Tel Awiwie może otrzymać dopłatę, jeżeli spełni jeden z dwóch warunków. Powinna realizować kursy w sezonie zimowym, który wynosi 19 tygodni (od 1 listopada do 31 marca) lub obsługiwać 45 kursów rocznie samolotem, na którego pokładzie zmieści się minimum 145 pasażerów. Jeżeli loty będą odbywały się z jednego z 39 wskazanych przez ministerstwo turystki lotnisk, przewoźnicy mogą liczyć na gigantyczne dopłaty do biletów. Przykładowo, za realizację połączeń między lotniskiem w Tel Awiwie a portami lotniczymi w Gdańsku, Lublinie, Poznaniu lub Wrocławiu można dostać dofinansowanie w wysokości 646,5 zł od biletu (150 euro wg średniego kursu NBP 7 marca 2017 r.) – podkreśla Fly4free.pl.

Zobacz także: Ryanair uruchamia 14 nowych tras z Krakowa

- Kwota dofinansowania zależy od ilości lotów – dla tras w sezonie zimowym tzw. „dopłata marketingowa" wynosi 100-200 tys. euro, dla lotów całorocznych 150-300 tys. euro, jednak resort turystyki nie wyklucza, że mogą one wzrosnąć – pisze Mariusz Piotrowski, dziennikarz Fly4free. Oznacza to, że na każdej nowej trasie można zarobić 430 tys. zł – 860 tys. zł w przypadku lotów sezonowych oraz 650 tys. zł – 1,3 mln zł w ramach lotów całorocznych.

Izraelskie ministerstwo turystyki wsparło także turystyczny region w okolicach Ejlatu. W ramach pilotażowego programu, który uruchomiono w 2015 r., dopłata do każdego pasażera, który wylądował na lotnisku Ovda 60 km od Ejlatu, wynosiła 45 euro. Jak informuje fly4free.pl, dodatkowe 15 euro dopłaty oferowali miejscowi hotelarze. Z dopłat skorzystał m.in. Ryanair, który dowoził turystów z Krakowa.

Może cię zainteresować: Tanie bilety lotnicze do Azji

Najwyraźniej ta polityka przynosi efekty, ponieważ w styczniu br. liczba turystów w Izraelu wzrosła o 27 proc., w porównaniu z rokiem ubiegłym. Przyrost turystów z Polski był jeszcze większy, a liczba osób opuszczających nasz kraj w celu złożenia wizyty w Izraelu zwiększyła się dwukrotnie – podaje serwis turystyka.wp.pl.
Skąd polecimy do Izraela?

Ryanair zapowiedział, że w sezonie zimowym 2017/2018 uruchomi nowe połączenia z Polski do Tel-Awiwu i Ejlatu. Kursy do Tel-Awiwu będą odbywały się z Gdańska, Krakowa, Poznania i Wrocławia, a na lotnisko Ovda – z Gdańska, Poznania i Warszawy-Modlina. Oferta zostanie znacznie rozbudowana, biorąc pod uwagę fakt, że wcześniej irlandzki przewoźnik obsługiwał loty między Izraelem a Polską z Krakowa.

Zobacz też: Nowe tanie połączenia lotnicze z Wizz Airem i Transavią

W grudniu loty do Ejlatu zaczął także obsługiwać Wizz Air. Węgierski przewoźnik oferuje połączenia z Tel-Awiwem z Portu Lotniczego Warszawa-Okęcie, a także z Pyrzowic pod Katowicami. Ponadto duży wybór połączeń oferuje LOT, który realizuje kursy m.in. z Katowic, Krakowa i Warszawy, a od czerwca br. poszerzy ofertę o Gdańsk, Wrocław, Lublin i Poznań. Loty z Krakowa i Warszawy do Tel Awiwu obsługuje także izraelski El Al.

Urlop w Izraelu nie musi wiązać się z pielgrzymką do Ziemi Świętej. Słynące z politycznych niesnasek państwo dysponuje bogatą infrastrukturą turystyczną, a izraelskie nadmorskie kurorty kuszą turystów rozbudowaną infrastrukturą hotelową i piaszczystymi plażami. Głównymi destynacjami są: położony na północy kraju Tel Awiw (drugie pod względem wielkości miasto w kraju) oraz zlokalizowany na południu Izraela Ejlat (najbardziej wysunięte na południe miasto w Izraelu). Pierwszy ośrodek leży u wybrzeża Morza Śródziemnego, a drugi – nad Morzem Czerwonym.

Oprac. na podst. turystyka.wp.pl, fly4free.pl, lot.com, nbp.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze