Czy seniorzy sa zwolnieni z płaceniem abonamentu?

i

Autor: Shutterstock Czy seniorzy sa zwolnieni z płaceniem abonamentu?

Media

Abonament RTV 2023. Czy emeryci są zwolnieni z płacenia abonamentu RTV?

2022-10-03 10:31

O tym, którzy seniorzy są zwolnieni z płacenia abonamentu, decyduje próg dochodowy. Po waloryzacji świadczeń dla emerytów i rencistów może okazać się, że zwolnienie nam się nie należy. Sprawdź od jakiego progu można być zwolnionym z opłat i w jaki sposób załatwisz formalności.

Jaka kwota emerytury zwalnia z abonamentu RTV 2022?

Obowiązująca kwota w 2022 roku to 2831,27 zł brutto (jest to 50 proc. z kwoty 5662,53 zł, tj. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej brutto w 2021 roku). Przypomnijmy, że w ubiegłym roku abonamentu RTV nie musieli płacić seniorzy po 60-tce, którzy mieli emeryturę niższą niż 2583,74 zł brutto.

Nie chcesz płacić abonamentu RTV? Weź dowód osobisty i idź na pocztę

Jak przypomina Gazeta Pomorska, jeśli spełniamy te warunki, po tegorocznej waloryzacji, nasza emerytura jest niższa niż 2831,27 zł brutto, to możemy iść na pocztę załatwić formalności związane ze zwolnieniem z płacenia abonamentu RTV.

- Formalności dopełnimy w dowolnym urzędzie pocztowym. Na miejscu należy okazać dowód osobisty, decyzję ZUS o wysokości emerytury w danym roku (odcinek emerytury lub decyzję o przyznaniu albo waloryzacji emerytury) oraz wymagane przepisami oświadczenie (druk jest dostępny w każdym urzędzie pocztowym)-czytamy w gazecie. 

Uprawnienia do korzystania z bezpłatnego abonamentu radiowo-telewizyjnego uzyskamy od następnego miesiąca po dopełnieniu niezbędnych formalności na poczcie. Np. jeżeli formalności załatwimy w październiku tego roku, to uprawnienia do zwolnienia uzyskamy od  listopada 2022 roku - informuje gazeta.

Czytaj także: Masz samochód lub firmę? Zapłacisz dodatkowo za... abonament RTV

Kto jeszcze jest zwolniony z abonamentu RTV?

Gazeta dodaje, że nie tylko seniorzy po 60-tce, którzy mają emeryturę niższą niż 2831,27 zł brutto, nie muszą płacić za RTV. Z opłat zwolnione są także m.in.: osoby po 75. roku życia, bezrobotni, osoby co do których orzeczono o zaliczeniu do I grupy inwalidów lub o całkowitej niezdolności do pracy.

Jednak Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uznała, iż nawet osoba, która miała ustalone prawo do emerytury, pobierając rentę rodzinną po zmarłym małżonku, nie może zostać zwolniona z opłat abonamentowych.

Abonament RTV 2023. Ile wynosi opłata?

W 2023 roku czeka nas znacząca podwyżka abonamentu telewizyjnego. Ostatnia podwyżka od stycznia 2021 r. w stosunku do 2020 r. wynosiła 50 gr za miesiąc użytkowania radioodbiornika i 1,8 zł za odbiornik telewizyjny. Tym razem będzie to odpowiednio 1,2 zł i 2,8 zł - informuje Business Insider.

  • Opłata za radioodbiornik (za 1 miesiąc) - 8,70 zł. W przypadku uiszczania opłaty każdego miesiąca - opłata za rok wyniesie - 104,40 zł.
  • Opłata za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny (za 1 miesiąc) - 27,30 zł. W przypadku uiszczania opłaty każdego miesiąca - opłata za rok wyniesie - 327,60 zł.

Opłatę za abonament można uiszczać co miesiąc lub z góry za cały rok. W przypadku opłaty ryczałtem za 12 miesięcy otrzymamy zniżkę w wysokości 10 proc. Graniczną datą jest tu 25 stycznia 2023 r

Pieniądze to nie wszystko. Piotr Arak – inflacja będzie rosła
Sonda
Czy opłacasz abonament RTV?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają