arc. Stanisław Gadecki

i

Autor: Shutterstock; Tomasz Radzik/Super Express arc. Stanisław Gadecki

Datki na Kościół

Abp Gądecki prosi o wyższe datki na Kościół! Tyle parafie muszą w tym roku oddać kurii

2023-03-01 6:41

"Gazeta Wyborcza" dotarła do dodatkowego pisma, które nie było czytane z ambon. Na jego podstawie dziennik wyliczył, jak w tym roku zmieniła się wysokość daniny diecezjalnej. Na konta Kurii Poznańskiej mają łącznie trafić ok. 3 mln zł! Pieniądze pójdą m.in. na lokalny Caritas oraz seminarium. O datki zaapelował sam arcybiskup Stanisław Gądecki.

Danina diecezjalna jest obowiązkowa. Parafie płacą nawet za niepraktykujących wiernych!

Jak ustaliła "GW", daninę diecezjalną muszą zapłacić wszystkie parafie w Polsce. Kwota zależy od liczby wszystkich ich mieszkańców, również tych, którzy do kościoła nie chodzą.

"Każdy wierny – w miarę swoich możliwości – zobowiązany jest do troski o potrzeby wspólnoty Kościoła. Jedną z form tej troski jest danina diecezjalna, składana w okresie Wielkiego Postu na potrzeby naszej archidiecezji" - napisano w liście. 

O ile wzrosła danina diecezjalna?

"W porównaniu z pandemicznym rokiem 2021 wysokość daniny w archidiecezji poznańskiej wzrosła o ok. 12 proc. - z 1,70 do 1,90 zł od wiernego. Ale do tego trzeba doliczyć opłatę na tzw. BOK, czyli Braterską Opiekę Kapłańską - wewnętrzny fundusz na wspieranie emerytów i chorych księży. W tym roku stawka wynosi 0,75 zł za osobę. Łącznie każda parafia musi przelać na konto kurii 2,65 zł od wiernego" - informuje dziennik. Dla porównania podaje, że w diecezji kaliskiej danina wynosi 1,30 zł za osobę.

Źródło. Money.pl

Sonda
Czy powinno się płacić za intencje mszalne?
Pieniądze to nie wszystko - Dawid Piekarz

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze