W piątek, 29 czerwca po godz. 18.00 zaplanowano protesty w Poznaniu, Lublinie, Radomiu, Krakowie, Łodzi, Katowicach, Warszawie, Rzeszowie i Bielsku-Białej. Następnego dnia demonstracje odbędą się we Wrocławiu, Bydgoszczy, Sosnowcu, Nowym Sączu i Suwałkach. W niedzielę, 1 lipca na ulicę wyjdą zaś mieszkańcy Szczecina i okolic.
Internauci chcą wyrazić w ten sposób sprzeciw wobec zmianom w unijnym prawie autorskim, których projekt będzie poddany głosowaniu na lipcowej sesji Parlamentu Europejskiego. Najwięcej emocji wywołują dwa artykuły dyrektywy.
Art. 11, który wprowadza możliwość naliczania opłat za udostępnianie treści przez inne portale, czyli tzw. podatku od linków, oraz art. 13, nakładający na właścicieli internetowych odpowiedzialność prawną za treści, umieszczane w ich witrynach. Drugi z wymienionych przepisów może doprowadzić do automatycznego usuwania z sieci materiałów, wobec których zachodzi podejrzenie złamania praw autorskich.
Protesty odbędą się pod hasłem „STOP ACTA2”. Krytycy zmian planowanych w prawie autorskim, nawiązują w ten sposób do sprzeciwu wobec umowy ACTA z 2012 r. Nowe narzędzia do walki z łamaniem praw autorskich, które miała wprowadzić, nie weszły w życie dzięki masowym protestom, zapoczątkowanym w Polsce.
Źródła: radiozet.pl, wp.pl