Polska ochrona zdrowia od lat boryka się z wieloma problemami

i

Autor: sasint / pixabay.com Polska ochrona zdrowia od lat boryka się z wieloma problemami

Asseco i Comarch pod lupą UOKiK. Czy doszło do do zmowy w przetargach dla służby zdrowia?

2021-12-29 9:20

UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające ws. przetargów na dostawę i wdrożenie systemów informatycznych wykorzystywanych przez służbę zdrowia - przekazał w środę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Przeszukano siedziby Asseco Poland, Comarch Healthcare i Bestprojects.

Jak podał UOKiK, przeszukania w siedzibach trzech przedsiębiorców: Asseco Poland, Comarch Healthcare i Bestprojects miały związek z postępowaniem wyjaśniającym, które wszczął prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Z informacji Urzędu wynika, że firmy te wspólnie z innymi podmiotami mogły zawrzeć zmowę przetargową. Chodzi o przetargi na dostawę i wdrożenie systemów informatycznych wykorzystywanych przez służbę zdrowia.

Podejrzewamy, że mogło dojść do niedozwolonych ustaleń dotyczących podziału rynku oraz zmowy przetargowej. Zdecydowałem o wszczęciu postępowania wyjaśniającego i przeszukaniach w siedzibach podmiotów, które mogą być zaangażowane w praktyki ograniczające konkurencję. Przeszukania zostały dokonane po uzyskaniu zgody sądu i przy wsparciu policji. Obecnie analizujemy zebrany materiał, który ma znaczącą wartość dowodową" – poinformował prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany w komunikacie UOKiK.

EKG 2021. TOMASZ CHRÓSTNY - Prezes UOKiK ostrzega przed inwestycjami w mieszkania.

Urząd zaznaczył, że postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnym przedsiębiorcom. Jeśli zebrany materiał potwierdzi podejrzenia, wówczas prezes Urzędu rozpocznie postępowanie antymonopolowe i postawi zarzuty konkretnym podmiotom. Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy.

Jak wskazał UOKiK, sankcji można uniknąć dzięki programowi łagodzenia kar (leniency). Daje on przedsiębiorcy uczestniczącemu w nielegalnym porozumieniu oraz menadżerom odpowiedzialnym za zmowę szansę uniknięcia kary pieniężnej lub jej obniżenia. Można z niego skorzystać pod warunkiem współpracy z UOKiK jako „świadek koronny” oraz w razie dostarczenia dowodów lub informacji dotyczących istnienia niedozwolonego porozumienia.

Czytaj także: Banki chcą podwójnie zabierać pieniądze klientom. UOKIK żąda wyjaśnień

Sonda
Czy UOKiK powinien obserwować influencerów?
Najnowsze