pieniądze, kredyt

i

Autor: Shutterstock W założeniach projektu ustawy budżetowej przewiduje się wzrost PKB na poziomie 1,7%, wzrost przeciętnego wynagrodzenia brutto, inflację na poziomie 9,8%, a także niższe podatki

Banki chcą podwójnie zabierać pieniądze klientom. UOKIK żąda wyjaśnień

2021-04-15 9:02

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów domaga się wyjaśnień ze strony banków. UOKiK całkowicie sprzeciwia się pomysłowi wprowadzenia ujemnego oprocentowania depozytów dla klientów indywidualnych. "Rzeczpospolita" donosi, że urząd, w piśmie skierowanym do 23 banków, zaznaczył negatywne skutki wprowadzenia w życie tego pomysłu i żąda odpowiedzi jakie kroki zostaną podjęte w tej sprawie.

- Wprowadzenie ujemnego oprocentowania depozytów uderzy w konsumentów, powodując szereg ryzyk makroekonomicznych. Nie można klientów karać za oszczędzanie" – powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Czytaj też: Hotelarze chcą otwarcia swoich obiektów. Padła nawet konkretna data

Według "Rz", w piśmie do 23 banków urząd przedstawił swoje krytyczne stanowisko i zażądał odpowiedzi na pytanie, czy i jakie działania podejmują w tej sprawie. Zapowiada, że będzie wnikliwie przyglądał się ich działaniom.

Banki chcą by kredyty mogły być ujemnie oprocentowanie, UOKiK zgłasza sprzeciw 

- Na bieżąco analizujemy sytuację oraz śledzimy kroki podejmowane przez sektor finansowy. Wprowadzenie ujemnego oprocentowania depozytów przez którykolwiek z banków przy nieujemnych stopach procentowych byłoby działaniem sprzecznym z zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Jeśli do tego dojdzie, podejmiemy działania dostępne w ramach naszych kompetencji, aby chronić konsumentów - zapewnił prezes Chróstny.

Zobacz również: Spis powszechny 2021. Jak zarejestrować się, aby wygrać samochód?

"Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że banki rozważają wprowadzenie ujemnych stawek depozytów, próbując bronić rentowności. Gazeta przypomniała, że rentowność ta "mocno spadła po cięciu niemal do zera stóp procentowych i wzroście rezerw na pandemię w 2020 r. (wcześniej wyraźnie obniżyła się po wprowadzeniu podatku bankowego)". 

Super Raport 14.04 (Goście: Jan kanthak - Solidarna Polska, Krzysztof Śmiszek - Lewica) Sedno Sprawy: Łukasz Schreiber
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze