Balcerowicz: rząd przejmuje finanse publiczne „w bardzo złym stanie”
Duży deficyt, którego obsługa dużo kosztuje. Utrzymywanie tego stanu rzeczy zwiększy koszty życia – to diagnoza prof. Balcerowicza, która przeczy wizji kreślonej przez dwie kadencje sejmu.
Zarzucił także premierowi Tuskowi, że nie spełnił niepisanego obowiązku – poinformować opinię publiczną o stanie finansów państwa. Jesteśmy przed wyborem: wyższe świadczenia to również druga strona medalu.
Prof. Balcerowicz uważa, że priorytetem jest zmniejszanie wydatków. Sposobem miałoby być ograniczenie 800 plus. Ekonomista podkreślił, że wsparciem dla najuboższych są różnego rodzaju zasiłki. Leszek Balcerowicz wyraził pogląd, że ci którzy najbardziej dawali, z demagogicznym uzasadnieniem, jednak wybory przegrali.
W ramach komentarza do opinii ekonomisty - można zaryzykować tezę, że rozmaite ustawowe świadczenia społeczne kierują wsparcie bardziej precyzyjnie niż 800 plus. Przekazanie 1600 zł bogatemu małżeństwu z dwójką dzieci to raczej nieuzasadnione zwiększanie deficytu niż wsparcie socjalne.
Społeczne trudności powinny być oceniane wycinkowo
Prof. Balcerowicz został zapytany, czy nowe świadczenia przyznane przez poprzedni rząd nie są jednak pożyteczne z powodu np. zwiększania możliwości edukacyjnych. Odpowiedział, że takie kwestie powinny być rozstrzygane wycinkowo, w tym przypadku w ramach systemu stypendialnego.
Balcerowicz: zwiększenie podaży mieszkań lepsze niż dofinansowanie popytu
Ekonomista został zapytany jak rozwiązać kwestię niskiej dostępności mieszkań. Podkreślił, że kluczowe jest zwiększenie podaży mieszkań, np. poprzez likwidację barier biurokratycznych.
Balcerowicz: niedobór na rynku pracy, konieczna imigracja
Niewystarczająca podaż pracy, potrzebna imigracja – to diagnoza prof. Balcerowicza w kwestiach demograficznych.
W bogatych krajach zachodnich znane jest pojęcie: praca 3 razy D – dirty, dangerous, difficult. Oznacza to stanowiska z kategorii: brudne, niebezpieczne, trudne. Na takie posady brakuje chętnych. Uzupełnianie braków na rynku pracy imigrantami jest niekiedy niezbędne w sensie ekonomicznym, niezależnie od społecznych nastrojów.