Dolny limit świadczenia kompensacyjnego wyniesie 10 tys. zł w przypadku hospitalizacji wynoszącej od 14 do 30 dni, górny zaś 100 tys. zł w razie hospitalizacji trwającej powyżej 120 dni. W przypadku wstrząsu anafilaktycznego, wymagającego obserwacji w szpitalu świadczenie wyniesie 3 tys. złotych.
Świadczenia będą wypłacane w przypadku objawów, które wystąpiły w wyniku szczepień wykonanych po 26 grudnia 2020 r., w przypadku szczepień przeciw COVID-19, tj. które wystąpiły jeszcze przed wejściem w życie przepisów oraz pozostałych szczepień przeprowadzonych od 1 stycznia 2022 r.
Fundusz ma być finansowany z wpłat dokonywanych przez firmy farmaceutyczne, hurtownie, które zawarły ze Skarbem Państwa umowę na dostawę szczepionek do przeprowadzania obowiązkowych szczepień ochronnych realizowanych w ramach programu szczepień ochronnych. W przypadku szczepionek kupionych za pośrednictwem Komisji Europejskiej źródłem finansowania będzie fundusz przeciwdziałania COVID-19.
O 74 nowych zakażeniach koronawirusem poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. W szpitalach przebywa obecnie nieco ponad trzystu pacjentów covidowych. Od początku epidemii w Polsce odnotowano 2 882 146 zachorowań, które doprowadziły do śmierci 75 242 osób.
Na piątkowej konferencji szef resortu zdrowia Adam Niedzielski uczulał, że w tej chwili jesteśmy w sytuacji, "gdy nie zadajemy sobie już pytania, czy nastąpi czwarta fala covidu, ale kiedy ona nastąpi i jaka będzie jej intensywność".
Koniec zakazu handlu w niedzielę! Dziś decyzja Trybunału Konstytucyjnego