Pracownicy tych branż będą obowiązkowo szczepieni! Nie tylko medycy i nauczyciele. Kto jeszcze?

i

Autor: Pixabay/KitzD66 Pracownicy tych branż będą obowiązkowo szczepieni! Nie tylko medycy i nauczyciele. Kto jeszcze?

Będą odszkodowania dla zaszczepionych? Mają wypłacać gigantyczne kwoty. Wiemy, ile

2021-07-27 9:28

We wtorek rząd ma się zająć powołaniem Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. To z niego wypłacane mają być odszkodowania dla nielicznych osób, które miały niepożądane efekty poszczepienne. Zgodnie z przygotowanym przez resort zdrowia projektem, odszkodowania mają być przyznawane na mocy decyzji Rzecznika Praw Pacjenta. Termin na rozpatrzenie takiego wniosku to maksymalnie 60 dni. Wysokość świadczenia będzie uzależniona przede wszystkim od długości okresu hospitalizacji.

Dolny limit świadczenia kompensacyjnego wyniesie 10 tys. zł w przypadku hospitalizacji wynoszącej od 14 do 30 dni, górny zaś 100 tys. zł w razie hospitalizacji trwającej powyżej 120 dni. W przypadku wstrząsu anafilaktycznego, wymagającego obserwacji w szpitalu świadczenie wyniesie 3 tys. złotych.

Świadczenia będą wypłacane w przypadku objawów, które wystąpiły w wyniku szczepień wykonanych po 26 grudnia 2020 r., w przypadku szczepień przeciw COVID-19, tj. które wystąpiły jeszcze przed wejściem w życie przepisów oraz pozostałych szczepień przeprowadzonych od 1 stycznia 2022 r.

Debata e-Polska. Rewolucja Cyfrowa III edycja. Sprzedaż bezpośrednia

Fundusz ma być finansowany z wpłat dokonywanych przez firmy farmaceutyczne, hurtownie, które zawarły ze Skarbem Państwa umowę na dostawę szczepionek do przeprowadzania obowiązkowych szczepień ochronnych realizowanych w ramach programu szczepień ochronnych. W przypadku szczepionek kupionych za pośrednictwem Komisji Europejskiej źródłem finansowania będzie fundusz przeciwdziałania COVID-19.

Sonda
Czy zdążyłeś się już zaszczepić przeciw Covid-19?

O 74 nowych zakażeniach koronawirusem poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. W szpitalach przebywa obecnie nieco ponad trzystu pacjentów covidowych. Od początku epidemii w Polsce odnotowano 2 882 146 zachorowań, które doprowadziły do śmierci 75 242 osób.

Na piątkowej konferencji szef resortu zdrowia Adam Niedzielski uczulał, że w tej chwili jesteśmy w sytuacji, "gdy nie zadajemy sobie już pytania, czy nastąpi czwarta fala covidu, ale kiedy ona nastąpi i jaka będzie jej intensywność".

Koniec zakazu handlu w niedzielę! Dziś decyzja Trybunału Konstytucyjnego

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze