Gaz LPG we Wrocławiu i Białymstoku najdroższy w Polsce! Zobacz, ile kosztuje

i

Autor: Canva.com Gaz LPG we Wrocławiu i Białymstoku najdroższy w Polsce! Zobacz, ile kosztuje

Benzyna będzie tańsza? Ogromny spadek cen na świecie

2021-06-07 13:42

Cena ropy WTI w poniedziałek przez moment notowana była nawet po 70 dol. za baryłkę wspinając się na nowe dwu- i półletnie maksima. Ostatni raz taki poziom cen obserwowaliśmy w październiku 2018 roku. Zwyżka była jednak krótkotrwała, a notowania kontraktów na surowiec opadają w porannej części poniedziałkowej sesji o 0,50% do 69,27 dol. za baryłkę.

Analitycy wskazują, że silne odbicie gospodarcze w tym roku w USA, Chinach i niektórych regionach Europy - po pandemii Covid-19 - wpłynęło na wzrost notowań ropy o ponad 40 proc. Dodają jednak, że powrót pandemii w niektórych krajach Azji przypomina, iż ożywienie gospodarcze na świecie będzie nierówne.

"Przy pewnej poprawie sytuacji pandemicznej w Indiach i ożywieniu gospodarczemu w Stanach Zjednoczonych, Chinach i Europie, ropa powinna pozostać w centrum zainteresowania inwestorów" - ocenia Jeffrey Halley, analityk rynku w Oanda Asia Pacific.

Zatrzymanie nielegalnego transportu paliwa

Długoterminowe perspektywy popytu na surowiec pozostają optymistyczne, ponieważ wskaźniki szczepień przeciwko Cocid-19 na świecie rosną, co napędza większą mobilność.

Tymczasem import ropy naftowej do Chin spadł w maju do najniższego poziomu od 5 miesięcy, ponieważ prywatne rafinerie w tym kraju wstrzymywały się z zakupami w ramach prowadzonej przez chiński rząd kontroli wydawanych kwot na surowiec.

Sonda
Czy ceny paliw są za wysokie?

Bezrobocie w Polsce spada. W tych branżach znajdziesz teraz pracę

Ropa na NYMEX w USA zyskała na zakończenie poprzedniej sesji 1,2 proc., a w ub. tygodniu zdrożała łącznie o 5 proc., najmocniej od połowy kwietnia.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze