Szokująca prawda! Emerytura w wieku 70 lat

i

Autor: GRAFIKA SE Maciej Jabłoński

Będziemy harować do 70. roku życia! Wiek emerytalny przestanie obowiązywać

2021-02-13 18:54

Praca do 70-tki?! Brzmi zaskakująco? Lepiej się oswajać z taką perspektywą. Szczególnie dla osób, które dopiero wchodzą na rynek pracy lub mają niewielki staż pracy. Eksperci nie mają wątpliwości. W najbliższej dekadzie, może dwóch, wyjdzie z użycia oficjalny wiek emerytalny. - Ta cezura pochodzi z realiów demograficznych połowy XX wieku i jest nie do utrzymania. Mając 70 lat nadal wielu z nas będzie pracować - mówi w wywiadzie z 300Gospodarka główny ekonomista Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Dobrowolski. W podobnym tonie wypowiada się Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego.

Rewolucja w emeryturach. Koniec z wiekiem emerytalnym?

W nieodległej przyszłości wiek emerytalny stanie się pojęciem względnym, bo coraz więcej ludzi będzie pracować, dopóki im zdrowie pozwoli. Nie tylko dlatego, że zmusi ich do tego niska emerytura – również po to, aby dłużej być aktywnym i mieć kontakt z ludźmi. - Jestem przekonany, że w najbliższej dekadzie, może dwóch, wyjdzie z użycia oficjalny wiek emerytalny - zapewnia główny ekonomista Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Dobrowolski.

Rozmówca serwisu 300gospodarka przekonuje, że liczba osób starszych w Polsce będzie coraz większa. - Niesie to za sobą jedno z większych wyzwań rozwojowych: jak zapewnić godne emerytury bez nadmiernego podnoszenia podatków, bo to obniżyłoby dynamikę rozwoju gospodarki i kolejnych młodych wypchnęło na emigrację - analizuje ekonomista PFR. Jego zdaniem "w najbliższej dekadzie, może dwóch, wyjdzie z użycia oficjalny wiek emerytalny – mając 60-70 lat nadal wielu z nas będzie pracować". - Badania pokazują, że obecni 30, 40, a nawet 50-latkowie będą żyli dłużej i w lepszym zdrowiu, zatem nie ma powodu myśleć, że będą niezdolni do pracy - dodaje.

Miliardy na nowe emerytury Polaków. Do kogo trafią pieniądze?

Według dzisiejszych wyliczeń, pokolenie obecnych 30-40-latków będzie miało emerytury o stopie zastąpienia niższej o połowę od emerytur, które otrzymają ich rodzice. Dobrowolski widzi też światełko w tunelu i podkreśla, że ta pesymistyczna wizja przyszłość nie jest przesądzona. - Zależy od tego, jak długo będziemy pracować i jak będzie się rozwijać gospodarka - dodaje.

Podobnego zdania jest Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego, który postuluje całkowitą zmianę myślenia o emeryturze w Polsce i krytykuje obniżanie wieku emerytalnego. - Odpowiedzialny rząd już dano temu powinien podnieść wiek emerytalny. Obniżka sprzed czterech lat to była najgorszą decyzją dla system i osób, które świadczą pracę. Szczególnie osób 20 i 30-letnich - przekonuje w programie "Money. To się liczy".

Sobolewski wyjaśnia, że wysokość naszej przyszłej emerytury maleje z każdym rokiem. - W ciągu pięciu ostatnich stopa zastąpienia spadła o 10 pp. Obniżenie wieku emerytalnego miało na to duży wpływ. Powinniśmy o tym rozmawiać, aby podnieść wiek emerytalny i wyrównać go. Podniesienie do 67 lat to minimum – zaznacza ekspert Instytutu Emrytualnego.

ZUS wysyła emerytom po kilkanaście tysięcy. To nie pomyłka. Emerycie! Nie przegap przelewu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze