Orlen

i

Autor: Shutterstock; Twitter/@WojtekKardys

Ceny paliw

Benzyna w Polsce poniżej 6 złotych! Mamy najtańsze paliwo w całej UE

2023-09-22 10:50

Ceny paliw spadły na niektórych stacjach nawet poniżej 6 zł! Jak wskazują, analitycy powodem tego stanu rzeczy jest efektem obniżki cen Orlenu prowadzonej przez koncern od początku miesiąca. Ale raj dla kierowców może nie potrwać długo, niskie ceny paliw mogą być spowodowane zbliżającymi się wyborami.

Ceny paliw w poniżej 6 zł za litr

Na niektórych stacjach paliw w Polsce można zauważyć ceny za benzynę 95 poniżej 6 zł, choćby na poziomie 5,99 zł/litr. Twitter zaroił się od wpisów ze zdjęciami pylonów ze stacji, niektórzy żartobliwie komentują, że "do wyborów paliwo po będzie po 4 zł/litr".

Jak podaje "Gazeta Wyborcza" niskie ceny są wynikiem wyprzedaży Orlenu prowadzonej od końcówki sierpnia, co jest o tyle zaskakujące, że Arabia Saudyjska ograniczyła wydobycie, co podniosło cenę za baryłkę ropy Brent (która kosztuje obecnie 92,57 dolarów). Warto jednak podkreślić, że Ministerstwo Klimatu zdementowało pogłoski "GW" jakoby były wykorzystywane zapasy interwencyjne paliwa, te mają być na poziomie odpowiadającym przepisom (90 dni zabezpieczenia).

Najniższe ceny paliwa w Europie. Ale długo poniżej 6 zł tankować nie będziemy

Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, w Polsce od dawna były najniższe ceny paliw w Europie, ale na początku września można zauważyć znaczne zwiększenie dystansu Polski od Niemiec. Obecnie średnia cena benzyny w Niemczech wynosi 1,95 euro, na Węgrzech 1,71 euro, w Czechach 1,65 euro, a w Polsce 1,33 euro!

To oczywiście skutkuje tym, że do Polski tankować przyjeżdżają obywatele innych krajów, którzy mieszkają blisko granicy.

Jak jednak komentował dla gazeta.pl Dawid Czopek ekspert rynku paliw, po zakończeniu okresu wyborczego ceny paliw nie tylko wrócą do dawnego poziomu, ale mogą przeskoczyć nawet granicę 7 zł za litr.

Pieniądze to nie wszystko Michał Szczerb

QUIZ PRL: Żyłeś w PRL-u to musisz to znać! Tylko nieliczni rozwiną te skróty

Pytanie 1 z 10
PZPR:
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze