Benzyna

i

Autor: Activ-Michoko/cc0/pixabay.com Benzyna

Benzyna za ponad 10 zł? Orlen ma już nowe wyświetlacze

2022-06-02 16:00

Ceny benzyny nieubłaganie rosną. Jeszcze niedawno internauci żartowali z tego, że stacje benzynowe niedługo nie będą miały jak wyświetlać cen powyżej 10 zł. Tymczasem okazuje się, że tak wysoka cena za litr paliwa nie będzie problemem dla stacji. Chociaż ceny jeszcze nie sięgnęły 10 zł i nie wiadomo czy do tego dojdzie, Orlen już testuje nowe cenniki na stacjach, które będą zdolne do wyświetlenia tak zawrotnych kwot.

Ceny benzyny ponad 10 zł?

Ceny benzyny już jakiś czas temu przekroczyły próg, który zaledwie kilka miesięcy temu wydawał się absurdalny. Benzyna 98-oktanowa osiągnęła już cenę 8,02 zł za litr, drożejąc w ciągu tygodnia o 16 groszy. Zaledwie kilkanaście tygodni temu, po pierwszej fali podwyżek, internauci żartowali, że kiedy cena dobije 10 zł, stacje benzynowe, posługujące się trzycyfrowymi cennikami, nie będą miały jak podać cen za litr, lub będą musiały zmniejszyć jednostkę wyceny do mililitra. Obecnie ceny coraz śmielej zbliżają się do tego progu, ale... dla stacji benzynowych to wcale nie musi być problem.

Poseł Koalicji Obywatelskiej Waldy Dzikowski zauważył na stacjach Orlen, że koncern przygotował się na "jedynkę" z przodu i pojawiły się nowe cenniki z szerszymi wyświetlaczami. Czy rzeczywiście tak jest? Zapytaliśmy Orlen, czy szykuje swoje wyświetlacze na ceny powyżej 9,99 zł/l paliwa, a jeśli nie, to po co im nowa technologia. 

Uprzejmie informujemy, że PKN ORLEN na dwóch MOP-ach w okolicach Łodzi PKN ORLEN testuje możliwość prezentacji na pylonach cenowych dodatkowych informacji dla kierowców. Chodzi m.in o oznaczenia i symbole paliw zgodne z unijnym przepisami. Nowe pylony pojawią się również na stacjach w Krakowie, ale w tym przypadku wymiana ma związek ze zmianą lokalnych przepisów, a konkretnie z tzw. uchwałą krajobrazową, która wchodzi w życie 1 lipca 2022 r. W związku z tym dotychczasowe pylony o wysokości 8 metrów zostaną wymienione na niższe, 6-metrowe i na nich nie będzie możliwości prezentacji dodatkowych informacji - przekazał nam Zespół Prasowy PKN Orlen.

Pieniądze to nie wszystko. Maciej Szlinder

Ceny benzyny: Czerwiec 2022

Z analizy e-petrol wynika, że w ostatnim tygodniu maja, mieliśmy do czynienia ze skokowo rosnącymi cenami na stacjach benzynowych. Analitycy e-petrol informują, że o 22 grosze na litrze, wzrosła cena Pb95, która wynosi średnio 7,55 zł. Szokiem dla amatorów może być tankowanie benzyny 98-oktanowej. Jej cena już wynosi 8,02 zł/l, co oznacza że w ciągu tygodnia poszła w górę o 16 groszy. W porównaniu do benzyn zaledwie o 4 grosze podrożał olej napędowy oferowany w sprzedaży na stacjach po 7,13 zł/l. Trzeci tydzień z rzędu tanieje natomiast LPG, za którego litr płaci się średnio 3,59, tj. o 3 grosze mniej niż przed tygodniem.

Sonda
Czy mimo wysokich cen paliw zawsze tankujesz do pełna?
Najnowsze