Benzyna po 10 zł za litr? Czy grozi nam kryzys paliwowy?

2020-01-08 10:34 oprac. AG
Benzyna
Autor: Activ-Michoko/cc0/pixabay.com Benzyna

Konflikt na Bliskim Wschodzie niemal natychmiast przekłada się na ceny paliw. Ceny ropy naftowej natychmiast poszły w górę. Teraz sytuacja powoli wraca do normy. Jednak wszystko wskazuje na to, że przed nami ryzyko sporych wahań. Czy ceny benzyny w Polsce podskoczą nawet do 10 zł?

Sytuacja na Bliskim Wschodzie zaostrza się. Natychmiast na takie wydarzenia reagują rynki paliw. Sytuacja jest poważna, inwestorzy obawiają się, że w każdej chwili może dojść do zakłóceń dostaw ropy z Bliskiego Wschodu. Na razie takiego ryzyka nie ma, ale w sytuacji konfliktu wszystko zmienia się w oka mgnieniu. We wtorek (7 stycznia) cena baryłki ropy wystrzeliła w górę. Cena ropy skoczyła aż o ponad 4 proc. do ponad 65 dol. za baryłkę. Po kilku godzinach sytuacja zaczęła się stabilizować i cena zaczęła powoli spadać do 63 dol. za baryłkę. Jednak w obecnej niezwykle zmiennej sytuacji militarnej trzeba spodziewać się sporych wahań na rynkach paliw. I takich wahnięć może być więcej. Mogą być dni, kiedy to na stacji benzynowej za tankowanie auta przyjdzie nam o wiele więcej płacić. W związku z wydarzeniami w Iraku (Iran wystrzelił kilkanaście pocisków, które celowały w co najmniej dwie bazy wojskowe zajmowane przez Amerykanów w Iraku) przed oczami wielu kierowców pojawiło się widmo wzrostu ceny paliwa nawet do 10 zł za litr. Czy w sytuacji zaostrzenia konfliktu tak czarny scenariusz może się ziścić?

SPRAWDŹ TEŻ: III wojna światowa. Iran zaatakował USA. Konflikt może słono kosztować Polskę

Na razie możemy być w miarę spokojni. Wahania cen ropy i co za tym idzie innych paliw – także tych dostępnych już dla konsumentów detalicznych, np. na stacjach benzynowych, mogą się zdarzyć. Ale raczej będą to skoki rzędu kilkunastu, maksymalnie kilkudziesięciu groszy. Sytuacja może wyraźniej się pogorszyć w sytuacji, w której to doszłoby do zakłóceń dostaw ropy z Bliskiego Wschodu. Wówczas można spodziewać się nagłego większego skoku cen, a nawet braku paliwa. Jednak to już jest scenariusz ostateczny, który miejmy nadzieję, nigdy się nie ziści.

ZOBACZ KONIECZNIE: Inflacja oszalała. Najwyższa od lat

Prognoza cen detalicznych paliwa w Polsce do 12 stycznia (za e-petrol.pl):

Pb98: 5,24-5,35 zł

Pb95: 4,93-5,04 zł

ON: 5,14-5,25 zł

LPG: 2,37-2,44 zł

Zapasy żywności na wojnę. Zobacz, jak przygotować się na klęskę żywiołową lub katastrofę >>>

Najnowsze