ZUS

i

Autor: Shutterstock ZUS

Ważny dokument

Bez tego dokumentu ZUS nie wypłaci emerytury! Termin złożenia mija 31 marca

2023-03-22 6:57

Tylko do 31 marca 2023 jest czas na złożenie dokumentu ZUS ZSWA w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Jest to zgłoszenie lub korekta danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze za ubiegły rok.

ZUS ZSWA. Co to jest?

Formularz ZUS ZSWA jest składany w celu zgłoszenia okresów pracy, w których ubezpieczony wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, o których mowa w art. 3 ust. 1 i 3 ustawy o emeryturach pomostowych.

Dokument jest konieczny do uzyskania wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Potwierdza on wymagany staż pracy do otrzymania tego świadczenia. Bez niego więc emerytury po prostu nie będziemy w stanie otrzymać.

ZUS ZSWA. Do kiedy trzeba złożyć?

W zgłoszeniu danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze płatnik składek przekazuje do ZUS informacje dotyczące pracowników umieszczonych w ewidencji pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, za których jest przewidziany obowiązek opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych, prowadzonej przez płatnika. Termin składania ZUS ZSWA upływa 31 marca 2023 r.

- Złożenie takiego dokumentu po tej dacie będzie możliwe tylko w sytuacji, w której pracownik, za którego była opłacana składka na FEP złoży wniosek o emeryturę pomostową - mówi w rozmowie z portalem kurier-nakielski.pl Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim. - Wówczas zgłoszenie danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze powinno zostać złożone w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku. Natomiast w przypadku upadłości bądź likwidacji firmy taki dokument należy przekazać najpóźniej w dniu złożenia formularza ZUS ZWPA, czyli w momencie zgłoszenia wyrejestrowania płatnika składek - dodaje Michałek.

Sonda
Czy uważasz, że w Polsce można przeżyć za minimalną krajową emeryturę?
Pieniądze to nie wszystko Bartosz Marczuk
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze