Bezpieczeństwo w Internecie. 5 najważniejszych zasad

2017-09-06 14:23

Polacy coraz częściej kupują w Internecie. Jest nie tylko szybciej, ale wygodniej. Jak się okazuje, aż o połowę wzrosła liczba osób, które sprawdzają bezpieczeństwo w sieci. Poznaj 5 bezpiecznych zasad kupowania w Internecie.

Z internetu aktywnie korzysta prawie połowa ludzi na świecie, niestety problem oszustw w sieci rośnie z roku na rok. Według badania TNS Kantar na zlecenie Związku Banków Polskich i KIR wynika, że w stosunku do ubiegłego roku o połowę wzrosła liczba osób, które sprawdzają bezpieczeństwo stron www sprzedawców podczas dokonywania płatności. Jednocześnie wzrosła niechęć do podawania online danych karty płatniczej. W jaki sposób Polacy zachowują ostrożność w sieci?

Sile hasło
Coraz więcej osób dba o to, aby odpowiednio zabezpieczyć bankowość elektroniczną przez silne i skuteczne hasło. Powinno być ono długie i zawierać różnorodne znaki tj. litery, cyfry, symbole. Im bardziej zróżnicowane hasło, tym trudniejsze do odgadnięcia.

Zobacz również: Postaw na płatności mobilne

Unikanie kopiowania numerów rachunku
Polacy unikają kopiowania i wklejania numerów rachunków bankowych. Istnieją złośliwe oprogramowania, które podmieniają kopiowany do schowka numer rachunku na inny, a więc do interfejsu bankowości internetowej osoba wkleja inny numer rachunku niż pierwotnie chciała.

Zabezpieczenia na stronie
Bardziej świadomie podchodzimy do sprawdzania zabezpieczeń na stronie, z której dokonywana jest płatność. Sprawdzamy czy na pasku adresu przeglądarki pojawia się symbol zamkniętej kłódki bądź czy połączenie jest szyfrowane – adres strony będzie zaczynać się od https, a nie http.

Przeczytaj też: Płać aplikacją mobilną za bilety miejskie

Ostrożność w płaceniu kartą
Ogromną różnice widać w podejściu płacenia kartą. Polacy starają się unikać tej opcji ze względu na konieczność podawania szczegółowych danych tj. numer karty kredytowej, jej datę ważności, a także coraz częściej kod CVV oraz imię, nazwisko i adres zamieszkania.

Płacenie przez pay-link
Więcej niż w ubiegłym roku osób stosuje rozwiązania typu pay-by-link. To system gwarantowanych płatności internetowych, który obsługuje przelewy on-line, przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, także w dni wolne od pracy.

Sprawdź też: Jak zapłacić za prawo jazdy smartfonem

O połowę wzrosła liczba respondentów, którzy rezygnują z zakupu produktu, kiedy w polu „odbiorca przelew" pojawia się podmiot inny niż sklep, z którym zawiera transakcję. Polacy aktualizują programy antywirusowe na komputerze. Aby oprogramowanie skutecznie chroniło sprzęt przed nowymi wirusami, muszą być regularnie aktualizowane. Coraz więcej osób uważa natomiast, że wolałoby płacić internetowo bezpośrednio na konto bankowe sklepu niż poprzez system płatności.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze