Bezpłatne badania dla osób po 40-tce. W jaki sposób się na nie dostać? Minister rozkłada ręce

2019-11-18 20:52 WSB
Bezpłatne badania dla osób po 40-tce. W jaki sposób się na nie dostać? Minister rozkłada ręce
Autor: PAP/Paweł Pawłowski Program bezpłatnych badań profilaktycznych dla osób, które skończyły 40 lat, to kluczowy projekt Ministerstwa Zdrowia, a także jedna z najważniejszych zapowiedzi rządu PiS

Program bezpłatnych badań profilaktycznych dla osób, które skończyły 40 lat, to kluczowy projekt Ministerstwa Zdrowia, a także jedna z najważniejszych zapowiedzi rządu PiS. Zgodnie z obietnicami nowy program miałby ruszyć w ciągu pierwszych 100 dni nowej kadencji Sejmu i Senatu. Teraz, chociaż minister Łukasz Szumowski przyznaje, że profilaktyka jest bardzo ważna i jego resort pracuje nad programem bezpłatnych badań, to nie wiadomo jak będą one wyglądać.

- Pomimo że można robić badania profilaktyczne, pacjenci ich nie wykonują. Apelujemy, żeby skorzystali z tych badań. To, co będziemy proponowali na pierwsze 100 dni rządu, to pakiet badań profilaktycznych dla każdego Polaka począwszy od 40. roku życia, żeby wychwytywać choroby we wczesnym okresie. Będzie można z tego skorzystać zupełnie darmowo i to w sposób zinstytucjonalizowany – zapowiedział, w rozmowie z dziennikarzami, minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Dla nas, jako dla systemu, im wcześniej wykryjemy zagrożenie, tym mniej osób będzie na SOR-ach, w drogim systemie lecznictwa szpitalnego, a więcej w systemie lecznictwa ambulatoryjnego. Tak to działa na świecie – dodał.

Plan jest bardzo ambitny i potrzebny, ale, niestety, szef resortu zdrowia na pytania o szczegóły bezpłatnych badań, takie jak sposób zapisów na nie oraz to, gdzie będzie się je wykonywać, odpowiedzieć już nie potrafił.

- Różne są koncepcje, które ścierają się u ekspertów. Mamy bardzo dużo osób w Polsce, które skończyły 40 lat. Szykuje się potężna zmiana. Mamy na to prawie sto dni – stwierdził minister Szumowski. Jak informuje portal „Twoje Zdrowie”, realizacją bezpłatnych badań zajmie się Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Najnowsze