Platforma Obywatelska znów chce podnieść wiek emerytalny. Zdrojewski nie pozostawia złudzeń

2019-11-18 12:28 oprac. AG
Bogdan Zdrojewski
Autor: FACEBOOK Bogdan Zdrojewski

Polaków czekają głodowe emerytury. Mimo to PiS nie deklaruje podwyższenia wieku emerytalnego. Platforma Obywatelska zaś nie ma wątpliwości, że bez tego kroku sytuacja może być dramatyczna i przyznaje, że reforma systemu emerytalnego jest konieczna. Takie stanowisko przeczy przedwyborczym zapowiedziom polityków PO, że „nic, co dane, nie będzie zabrane”.

Polaków czekają głodowe emerytury. Już wielu ekspertów twierdzi, że za 30 lat emerytura będzie stanowiła już nie 30 proc, a nawet 20 proc. obecnego wynagrodzenia. Oznacza to, że osoba, która dziś zarabia najniższą krajową, czyli 2250 tys. zł będzie otrzymywała świadczenie emerytalne rzędu 450 zł brutto.

SPRAWDŹ KONIECZNIE: Ważne zmiany w emeryturach

Mimo takich prognoz, Prawo i Sprawiedliwość zgodnie ze swoimi obietnicami nie zamierza podnosić wieku emerytalnego Polaków. W przeciwieństwie do Platformy Obywatelskiej. W rozmowie z „Wprost” Bogdan Zdrojewski (PO) jasno przyznał, że Platforma powinna mówić wyborcom prawdę m.in. o konieczności podwyższenia wieku emerytalnego. Przypomnijmy, że za kadencji rządów PO podniesiono wiek emerytalny zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn do 67. roku życia (ustawa ten proces rozkładała na wiele lat). Rząd PiS cofnął tę decyzję, wprowadzając wiek emerytalny dla kobiet 60 lat i dla panów 65 lat. Tymczasem w kampanii wyborczej przedstawiciele PO zapewniali wyborców, że „nic, co dane, nie będzie zabrane”.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Nie ma pieniędzy na 13. dla emerytów

W rozmowie z tygodnikiem Bogdan Zdrojewski powiedział: – Owszem, to nie była popularna decyzja. Faktem jest, że źle uzasadniona. Praktycznie bez przekonujących argumentów. Niemniej jednak to była reforma polegająca na niezwykle łagodnym, stopniowym wyprowadzaniu nas z nieuchronnego kryzysu świadczeń emerytalnych. Tylko obecnej koniunkturze gospodarczej PiS zawdzięcza dziś brak natychmiastowych skutków swoich nieodpowiedzialnych decyzji.

Najnowsze