Piątka Kaczyńskiego: 500+ na pierwsze dziecko, emerytura plus i zwolnienie z PIT. Co proponuje rząd?

i

Autor: fot. skyradar / Pixabay License Piątka Kaczyńskiego: 500+ na pierwsze dziecko, emerytura plus i zwolnienie z PIT. Co proponuje rząd?

Ważne zmiany w emeryturach! Miliony emerytów dostanie inne wypłaty

2019-11-06 15:33

Dziś zapadła ostateczna decyzja o likwidacji kont OFE oraz o kształcie emerytur od 2020 roku. Rząd Mateusza Morawieckiego zdecydował, że to koniec działających od 1999 Otwartych Funduszy Emerytalnych, w których uczestniczyło niemal 16 milionów Polaków, a na kontach OFE jest aktualnie ponad 162 miliardy złotych. Wiemy, co się z nimi stanie.

Likwidacja OFE oznacza, że nagle publiczne pieniądze stają się prywatne i trafią na osobiste konta Polaków, czyli Indywidualne Konta Emerytalne. Z założenia OFE miały podwyższać emerytury wypłacane przez ZUS – to my mieliśmy decydować ile odłożymy na konto OFE, a tym samym, ile dostaniemy w przyszłości. W 2014 roku jednak rząd Donalda Tuska przeprowadził zmiany, które prawiły, że przeszło połowa środków na kontach OFE trafiła do ZUS na specjalne konto o innym oprocentowaniu. Umorzono wtedy 51,5 proc. jednostek rozrachunkowych na rachunkach członków OFE.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Tyle policjanci dostają na wyżywienie. Nie uwierzysz, za ile mają jeść na służbie

Teraz, zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego, na Indywidualne Konta Emerytalne uczestników OFE trafi średnio po 10,2 tysiąca złotych. Jak to będzie wyglądało? Polacy sami zdecydują między dwiema opcjami – IKE i ZUS.

Jeżeli zdecydujemy się na pierwszą, czyli automatyczny przelew pieniędzy na nasze Indywidualne Konto Emerytalne, państwo pobierze od nas prowizję za „przekształcenie” w postaci 15 proc. zgromadzonych przez nas środków w OFE. Czyli zamiast ponad 10 tysięcy złotych dostaniemy ok. 8,5 tysiąca złotych. Pieniądze będą dalej inwestowane, a Polacy będą mogli albo wypłacić całą kwotę w wieku 60 lat, albo zostawić ją na emeryturę i co miesiąc otrzymywać z niej dodatek do świadczenia emerytalnego z ZUS. Opłata ma być pobrana w dwóch transzach - w 2020 i 2021 roku.

Druga opcja, czyli ZUS, wymaga od nas złożenia odpowiedniego wniosku. W tym jednak przypadku nie będzie pobierana opłata przekształceniowa, czyli tyle ile pieniędzy mieliśmy w OFE, tylko trafi nasze konto ZUS. Korzystać z tych pieniędzy zaczniemy na emeryturze, czyli kobiety w wieku 60 lat, a mężczyźni 65. Nie będą traktowane jako dodatek, a po prostu doliczone do naszego świadczenia emerytalnego. Trzeba jednak pamiętać, że środki zgromadzone w ZUS nie są dziedziczone.

Jak poinformował Jerzy Kwieciński, Minister finansów, inwestycji i rozwoju, ustawa miałaby wejść w życie w lipcu 2020 roku.

Tańczące z promocjami (5 XI)

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze