Nie ma pieniędzy na trzynastki dla emerytów! Co z Emeryturami plus? Ministerstwo tłumaczy

2019-11-08 12:11 WSB
Emerytura
Autor: Shutterstock Emerytura

Programy socjalne, które wprowadził rząd PiS, m.in. Rodzina 500 plus, matczyne emerytury czyli Mama 4 plus czy też popularnie nazywane trzynastkami dodatkowe świadczenia z programu Emerytura plus zyskały wśród Polaków ogromną popularność. Eksperci przestrzegali, że mogą one zaszkodzić budżetowi, ale PiS zamiast programy ograniczać, zamierza je rozszerzać. Przed wyborami emeryci usłyszeli że dostaną nie tylko trzynastą, ale i wkrótce czternastą emeryturę. Problem w tym, że zapowiedzi to jedno, a budżet to drugie. Trzynastki, czyli program Emerytura plus nie znalazł się w budżecie na 2020 rok. Teraz samo Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przyznaje – nie ma zabezpieczonych pieniędzy na trzynastki dla emerytów. Koniec programu Emerytura plus? Nic bardziej mylnego.

Popularna trzynastka, czyli dodatkowe świadczenie emerytalne z programu Emerytura plus po raz pierwszy zostało wypłacone w maju 2019 roku. Dla wszystkich emerytów i rencistów, niezależnie od wysokości świadczeń przez nich pobieranych, została wypłacona równowartość minimalnej krajowej emerytury, czyli 1100 złotych brutto. W 2020 roku najniższa krajowa emerytura po waloryzacji, zgodnie z zapowiedziami rządu, będzie wynosić 1170 złotych i tym samym tyle powinny wynieść trzynastki. Tyle tylko, że w budżecie państwa, a więc zaplanowanych wydatkach na przyszły rok Emerytury plus nie ma.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Tyle policjanci dostają na wyżywienie. Nie uwierzysz, za ile mają jeść na służbie

- W budżecie państwa na rok 2020 również nie zostały zabezpieczone środki na wypłatę „13 emerytury” - przyznaje, w odpowiedzi na nasze pytania, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. - Niemniej jednak zapowiedziane zostały zmiany w zakresie podwyżek emerytur i rent w roku przyszłym – dodaje resort.

Co więc z trzynastkami? Czy emeryci muszą się liczyć z tym, że w 2020 roku nie dostaną nie tylko obiecanej czternastki, ale w ogóle żadnego dodatkowego świadczenia z programu Emerytura plus? Tu ministerstwo chce zastosować podobny zabieg do tego, który wykonano w tym roku. W końcu trzynastki zostały obiecane przez prezesa PiS dobre kilka miesięcy po uchwaleniu budżetu, a więc środków na wypłatę Emerytury plus też nie było.

- W 2019 roku wypłata tego świadczenia była możliwa dzięki bardzo dobrej sytuacji Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a w szczególności uszczelnieniu i uproszczeniu systemu poboru składek. Pozwoliło to na wygospodarowanie z FUS środków na wypłatę „13 emerytury”, bez ich uprzedniego zaplanowania w budżecie państwa na rok 2019. Z analogiczną sytuacją mamy do czynienia w projekcie ustawy budżetowej na rok 2020 – tłumaczy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i zapewnia: - Wypłata „13 emerytury” silnie wpisała się w działania wsparcia osób znajdujących się w trudnym położeniu materialnym, pobierających najniższe świadczenia.

Najnowsze