Oklejone lokomotywy będą wykorzystywane do obsługi połączeń w całej Polsce i za granicą, m.in. na trasach: Warszawa – Poznań – Berlin, Trójmiasto – Bydgoszcz – Poznań – Berlin, Trójmiasto – Warszawa – Kraków, Przemyśl – Kraków – Opole – Wrocław.
Tak spółka uczciła rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Narodowe barwy będzie miało 6 maszyn EU44, czyli popularnych Husarzy oraz 14 pojazdów typu EP09.
- Bardzo się cieszymy, że nasz narodowy przewoźnik aktywnie włączył się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Polska kolej od zawsze odgrywała znaczącą rolę w naszym kraju, dlatego tym cenniejsza jest rola PKP Intercity w przypominaniu wiekopomnych wydarzeń sprzed stu lat, zarówno w Polsce, jak i za granicą - powiedział Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.
To nie koniec niepodległościowych kolejowych nowości. 60 EZT-ów, czyli nowoczesnych pociągów zespolonych - Pendolino, Flirt3 oraz PesaDART jeździ z naklejkami programu „Niepodległa” na początku składu. Naklejki przedstawiają cyfrowo odświeżony rękopis Józefa Piłsudskiego.
- Główną ideą naszych działań związanych z obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości jest pokazanie różnych sposobów świętowania tego wyjątkowego wydarzenia. Grafika, która zdobi nasze lokomotywy ukazuje różnych Polaków z całego kraju, od morza do gór, od dzieci do emerytów, którzy na swój sposób cieszą się z odzyskanej wolności. Na co dzień wozimy po całym kraju i za granicę miliony Polaków, dlatego zależy nam na tym, aby ta wyjątkowa rocznica łączyła nas wszystkich - wyjaśnia Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity S.A.
Oklejone lokomotywy oraz EZT będą jeździły do końca roku. Jak podaje spółka, PKP Intercity planuje kolejne akcje w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W ich ramach przewoźnik będzie zachęcał do tego, aby poznawać nasz kraj: jego historię, tradycję, kulturę, najciekawsze miejsca. PKP Intercity planuje działania w mediach społecznościowych, jak również aktywności w kilku polskich miastach.