SG Tych kodów unikaj

i

Autor: SE

Bojkot rosyjskich i białoruskich produktów. UOKiK apeluje, aby ich nie kupować!

2022-03-04 9:03

Zachęcamy do akcji niekupowania produktów i usług od firm z Rosji i Białorusi – zaapelował w czwartek do polskich przedsiębiorców i konsumentów prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny. Doceniamy sieci handlowe wycofujące takie produkty ze swojej oferty – dodał. „Konsumencie, informację, skąd pochodzi dany produkt, znajdziesz na jego kodzie kreskowym” – zwrócił uwagę Urząd. Wyjaśnił, że w przypadku towarów wyprodukowanych w Federacji Rosyjskiej zaczyna się on cyframi 46, a produkty z Białorusi mają kody z początkiem 481.

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zaapelował do polskich przedsiębiorców i konsumentów o solidarne zachowania w związku atakiem Rosji i Białorusi na Ukrainę.

„Zachęcamy do akcji niekupowania produktów i usług od firm z Rosji i Białorusi. Doceniamy sieci handlowe wycofujące takie produkty ze swojej oferty. Bądźmy solidarni z Ukrainą, sprzeciwiamy się rosyjskiej agresji wojskowej” – powiedział szef UOKiK, cytowany w czwartkowej informacji. Jak zwrócił uwagę Urząd, trwa agresja Rosji przy wsparciu Białorusi na Ukrainę.

„USA, UE i poszczególne państwa nakładają sankcje na agresora. Także polscy przedsiębiorcy i konsumenci mogą wesprzeć te działania i uderzyć w ekonomiczne interesy Rosji i Białorusi” – zaznaczono. 

Lublin solidarny z Ukrainą

Świadomy wybór

W ocenie UOKiK jako konsumenci możemy świadomie omijać na sklepowych półkach produkty wyprodukowane w tych krajach. Towary wyprodukowane w Rosji i na Białorusi usuwają ze swojej oferty m.in.: Intermarche, Eurocash, Biedronka, Castorama, Hebe, Netto, Polomarket, Rossmann i Żabka.

24 lutego Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę, wcześniej uznała niepodległość dwóch separatystycznych "republik" znajdujących się na wschodzie Ukrainy. W związku z napaścią na Ukrainę wiele państw i przedsiębiorstw na świecie nałożyło na Rosję sankcje gospodarcze i polityczne.

Sonda
Czy Ukraina powinna wejść do NATO?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze