Alisher Usmanov

i

Autor: EAST NEWS, Eric Gaillard / Reuters / Forum Alisher Usmanov

Największy rosyjski jacht zatrzymany przez Niemców! Kim jest miliarder Usmanow?

2022-03-03 11:01

Sankcje nałożone na Rosję wypłoszył z kraju lokalnych oligarchów - potężnych biznesmenów, mających na kontach po miliardy dolarów. Podczas gdy zwykli Rosjanie muszą znosić konsekwencje agresji Putina na Ukrainę, bogacze, którzy od wielu lat współtworzyli reżim zwiedzają świat. Zaskakująco wielu z nich pozostawiło poza Rosją drogie jachty. Nie wszyscy jednak przeczekają wojnę spokojnie opalając się na oceanie. Władze Niemiec zajęły w Hamburgu jacht rosyjskiego miliardera Aliszera Usmanowa. Okręt rosyjskiego bogacza to największa jednostka tego typu na świecie. Podobne konfiskaty rozgrywają się na całym świecie.

Okręt Usmanowa zajęty

Rosyjscy oligarchowie od wielu lat czerpali korzyści z rządów Putina, oraz utrzymywali go przy władzy. Po wybuchu wojna na Ukrainie okazali się jednak mało patriotyczni. Nałożone przez świat sankcje i lokalne niepokoje społeczne najwyraźniej skutecznie wypłoszyły rosyjskich miliarderów z ojczyzny. Co łączy rosyjskich miliarderów? Poza niebotycznymi fortunami, miłość do jachtów. Wielu z nich będzie jednak musiało pożegnać się z bezcennymi łodziami. Należący do Aliszera Usmanowa jacht Dilbar to potężna jednostka o długości 156 metrów. Statek waży niemal 16 tys. ton i wymaga pracy stuosobowej załogi. Usmanow z powodu sankcji Unii Europejskiej nie może wjeżdżać do wspólnoty. Samotnym statkiem "zaopiekowali się" Niemcy, którzy zajęli jacht czekający w hamburskiej stoczni.

San Remo i Imperii we włoskiej Ligurii stoją zacumowane i zablokowane dwa luksusowe jachty rosyjskich oligarchów, przyjaciół prezydenta Władimira Putina - podał dziennik „La Stampa”.Właściciele tych jednostek zostali umieszczeni na „czarnej liście” oligarchów przez kraje, które potępiły rosyjską napaść na Ukrainę.

Kim jest Usmanow?

Sześćdziesięcioośmioletni bliski przyjaciel Władimira Putina od kilku dni widnieje na imiennej liście osób objętych sankcjami nałożonymi przez Unię Europejską, w związku ze zbrojną napaścią Rosji na Ukrainę. Biznesmen uważa, że obostrzenia nałożone na wielu rosyjskich oligarchów są niesprawiedliwe i ogłosił, że zamierza się przed nimi bronić.Według edycji magazynu Forbes z 2011 roku Usmanow był najbogatszym człowiekiem w Rosji, z fortuną szacowaną wtedy na ponad 18 miliardów dolarów, co plasowało go na 28. miejscu na liście najbogatszych ludzi na świecie. W skład jego holdingu wchodzą firmy związane z wydobywaniem metali szlachetnych, produkcją stali, usługami telekomunikacyjnymi i medialnymi. Jego żoną jest Irina Winer przewodnicząca Wszechrosyjskiej Federacji Gimnastyki Artystycznej.

Teraz na dworcu w Przemyślu

Okręty rosyjskich bogaczy

Usmanow nie jest jedynym przyjacielem Putina, który stracił łódź. W San Remo i Imperii we włoskiej Ligurii stoją zacumowane i zablokowane dwa luksusowe jachty rosyjskich oligarchów, przyjaciół prezydenta Władimira Putina - podał dziennik „La Stampa”. Właściciele tych jednostek zostali umieszczeni na „czarnej liście” oligarchów przez kraje, które potępiły rosyjską napaść na Ukrainę.

Banderę Wysp Dziewiczych ma 40-metrowa „Lena” Giennadija Timczenko, którego majątek szacuje się na kilkanaście miliardów euro. Kieruje on rosyjską firmą inwestycyjną, działającą w sektorze energetycznym, transportowym i budowlanym. Drugi jacht to 60-metrowa „Lady M” Aleksieja Mordaszowa, piątego na liście najbogatszych biznesmenów z Rosji.

Sonda
Czy pomagasz uchodźcom z Ukrainy?

Sankcje dla rosyjskich oligarchów

Co najmniej pięć jachtów należących do rosyjskich miliarderów jest obecnie zakotwiczonych na Malediwach, wyspiarskim kraju na Oceanie Indyjskim, który nie ma umowy o ekstradycji ze Stanami Zjednoczonymi - podała w agencja Ukrinform. Na Malediwach jest jacht Clio, należący do oligarchy Olega Deripaski, założyciela giganta aluminiowego Rusal. Jednostka zakotwiczyła w środę w pobliżu stolicy Malediwów, Male.

 Deripaska to magnat przemysłowy, mający bliskie związki z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. W 2018 roku został objęty sankcjami USA. Amerykański resort finansów, który nałożył restrykcje, podał wówczas w komunikacie, że wobec oligarchy toczy się śledztwo dotyczące m.in. prania brudnych pieniędzy i jest on oskarżany o wymuszenia i działalność w ramach zorganizowanej grupy przestępczej. Jacht Titan, którego właścicielem jest Aleksandr Abramow, współzałożyciel koncernu metalurgicznego Evraz Steel, przybył na Malediwy już 28 lutego.

Według agencji Ukrinform na Malediwy dopłynęły w środę jeszcze trzy jachty należące do rosyjskich miliarderów. Wśród nich jest 88-metrowa Nirvana, której właścicielem jest jeden z najbogatszych Rosjan Władimir Potanin, szef koncernu Nornikiel. 

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze