Sejm

i

Autor: Sejm

Bon turystyczny wraca. Sejm zaskoczył wszystkich dobrą wiadomością

2021-11-19 10:17

Bon turystyczny przedłużony! Polskim Bonem Turystycznym będzie można płacić za usługi hotelowe dłużej - do 30 września 2022 r., a nie jak jest teraz, do końca marca 2022 r. - przewiduje uchwalona przez Sejm nowela ustawy covidowej. Nowe przepisy dotyczą również pracy marynarzy.

Nowy bon turystyczny

Za uchwaleniem ustawy głosowało 418 posłów, nikt nie był przeciw, a sześciu wstrzymało się od głosu. Teraz nowela ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw trafi pod obrady Senatu. Wcześniej posłowie poparli kilka poprawek, jakie zaproponowali posłowie PiS. Jedna z nich dotyczyła obowiązku poinformowania Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w okresie obowiązywania ustawy o zamiarze wykonania lotu bezzałogowych statków powietrznych za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Nowelizacja wydłuża termin na dokonywanie płatności za pomocą Polskiego Bonu Turystycznego - do 30 września 2022 r. z końca marca 2022 r., jak jest obecnie w przepisach.

ZOBACZ: 1000 plus na dziecko od 2022 roku! Jak dostać pieniądze?

Za pomocą bonu można dokonać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terenie kraju. Wartość bonu wynosi jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18. roku życia, a w przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności - 1000 zł.

Bon turystyczny - najważniejsze informacje

Nowelizacja umożliwi ponadto zaokrętowanie marynarzy na statek, którzy ze względu na stan epidemii mają trudności z powrotem do kraju oraz odnowieniem posiadanych dokumentów. Ważność dokumentów marynarskich będzie przedłużona do upływu 90 dni od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

Nowe przepisy zakładają również, że z uwagi na skutki pandemii COVID-19 związane z ograniczeniami w przewozie towarów i pasażerów statkami na rzekach, przewoźnicy zostaną zwolnieni z opłat za korzystanie z publicznych rzek i śluz. Dodatkowo z opłat tych zwolnieni będą turyści pływający statkami. Zwolnienie będzie dotyczyć sezonu żeglugowego trwającego od 1 marca do 31 grudnia 2022 r.

Uchwalona ustawa umożliwi również jednostkom oświaty wydawanie pieniędzy w ramach wsparcia na pomoce dydaktyczne służące do nauki zdalnej.

Sonda
Wykorzystałeś/aś bon turystyczny?

Nowelizacja przewiduje również, że do 31 grudnia 2023 roku Wody Polskie będą ustalały wysokość opłaty stałej za usługi wodne na dotychczasowych zasadach, czyli bez uwzględnienia średniego niskiego przepływu z wielolecia (SNQ). Zgodnie z nowelą do 31 grudnia 2023 r. Wody Polskie będą musiały opracować metodykę wyznaczania SNQ przy ustalaniu opłat za usługi wodne.

Nowela przedłuży o 12 miesięcy okres obowiązywania planów gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy i planów zarządzania ryzykiem powodziowym dla obszarów dorzeczy.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze