nieruchomości/cen mieszkań

i

Autor: MARCIN GADOMSKI / SUPER EXPRESS nieruchomości/cen mieszkań

Ceny mieszkań w końcu spadły. Ile kosztują mieszkania w 2022 r.?

2022-02-11 14:00

Jeśli nosicie się z zamiarem kupienia własnego mieszkania, wreszcie mamy dobre wiadomości. Pod koniec roku ceny mieszkań wreszcie spadły w całym kraju. Co ciekawe, najbardziej ceny spadły w Warszawie i innych wielkich miastach.

Chociaż mieszkania wciąż są nieprawdopodobnie drogie, to wreszcie odnotowano zauważalne, chociaż niewielkie spadki ich cen. W grudniu 2021 roku mieszkania staniały w całym kraju, a zwłaszcza w dużych miastach. Weług indeksu urban.one indeks cen wyniósł na koniec roku 109,34 pkt. - Choć w ciągu całego 2021 r. wartość indeksu wzrosła ze 104,17 pkt. (o 5,17 pkt), to przez ostatnie trzy miesiące utrzymywała się tendencja spadkowa. W dużych miastach spadek indeksu w grudniu wyniósł 0,29 pkt, a w stolicy — 0,86 pkt - pisze Puls Biznesu. Cytowani przez gazetę eksperci są jednak zgodni, że na razie nie można liczyć na drastyczne spadki cen. Zwracają uwagę na rosnące koszty utrzymania, inflację i spadek zdnolności kredytowej. Z drugiej strony jako argument za obniżką cen wymienia się sytuację geopolityczną, rosnące ceny oraz stopy procentowe.

Ogrodzenie niezgody w Pruszkowie. Mieszkańcy walczą ze spółdzielnią

Cena zakupu 50 m kw. mieszkania w Warszawie to równowartość 23 lat jego wynajmowania - napisali w opublikowanej w czwartek analizie eksperci HRE Investments.

Według analityków informacja o tym, jak długo można wynajmować mieszkanie za cenę jego zakupu jest jednym ze sposobów, który pozwala określić, czy w danej lokalizacji bardziej opłaca się wynajem czy też zakup. Wyliczenia, jak zaznaczono, oparto na danych Numbeo.

"Jeśli weźmiemy pod uwagę stawki za zakup i najem, to w bardzo uproszczony sposób jesteśmy w stanie wskazać lokalizacje, w których zakup może się szczególnie opłacać lub wręcz przeciwnie – rynek tak wywindował ceny zakupu mieszkań, że trzeba się dobrze zastanowić czy zakup własnego +M+ jest uzasadniony" - napisali analitycy HRE Investments.

Wyjaśnili, że jeśli czynsze najmu zrównują się stosunkowo szybko z ceną zakupu, to decydując się na zakup, można relatywnie niskim kosztem „awansować” z grona najemców do właścicieli. Jeśli jednak okres ten jest długi, to - zadaniem ekspertów - najem jest często bardziej opłacalny niż zakup.

Wyliczyli, że cena zakupu 50-metrowego mieszkania w Warszawie (poza centrum) odpowiada czynszowi za 23 lata jego najmu. "Jest to wynik plasujący naszą stolicę pośrodku rankingu. Gdyby bowiem wziąć pod lupę 40 europejskich stolic - ich stawki za najem jak i ceny za metr kw. mieszkania poza centrum to tam też 23 lata regularnego płacenia czynszu najmu dałoby równowartość 50-metrowego mieszkania" - napisano.

Sonda
Czy wynajmowałeś kiedyś mieszkanie?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze