Gdzie kupisz najtańsze mieszkania w Warszawie?

i

Autor: Wikipedia, by Adrian Grycuk

Czy ceny mieszkań przestaną rosnąć w 2022? Prognozy mogą niepokoić

2021-12-24 14:03

Ceny mieszkań w dużych miastach od dawna przerażają, a co więcej, rosną w zatrważającym tempie. Jak jednak wynika z raportu Think Thanku Heritage Real Estate (HRE) można w 2022 roku można spodziewać się wyhamowania dynamiki. To oczywiście wcale nie znaczy, że ceny zaczną spadać, co może niepokoić, zwłaszcza w kontekście wysokiej inflacji. Najprawdopodobniej będą dalej rosnąć, ale w wolniejszym tempie. Jest również dobra wiadomość, według ekspertów ma zwiększyć się dostępność mieszkań dla mniej zarabiających Polaków.

Ceny mieszkań w Polsce. W 2022 roku mozliwa normalizacja

- Dynamika zmian cen mieszkań w Polsce jest już dwucyfrowa. W kolejnych miesiącach ścierać się będą siły pchające ceny wzwyż z tymi, które dążyć będą do zahamowania trendu. Z tej batalii ognia z wodą zwycięsko może wyjść normalizacja - czytamy w raporcie HRE Investments. W III kwartale 2021 roku mieszkania nowe i używane drożały w tempie o ponad 10 proc. w skali roku. 

ZOBACZ Kupno mieszkania jak droga przez mękę. Drożyzna i miesiące czekania na hipotekę!

Kredyt hipoteczny, a historia w BIK

Popyt na kredyty hipoteczne zaczął spadać jeszcze przed podniesieniem stóp procentowych. Banki same utrudniły kredytowanie klientom bardziej ryzykownym, również KNF ograniczył udzielanie kredytów do 25 lat. W raporcie HRE możemy się dowiedzieć, że wyczerpał się także odroczony popyt, który wyhamowała pandemia w 2020 roku. Wtedy nawet 200-300 tys. Polaków, którzy w normalnych warunkach wyprowadziliby się od rodziców, nie mogło sobie pozwolić na własne mieszkanie.

W 2021 niskie stopy procentowe zwiększyły dostępność kredytów, zaczął się boom na hipoteki, który windował ceny nieruchomości (popyt był większy od podaży). Wyhamowanie rynku kredytów, jak i późniejsze podniesienie stóp procentowych niewątpliwie wpłynie na rynek mieszkań. Zwłaszcza, że wysokie stopy procentowe mogą zmniejszyć presję inflacyjna, a jak wskazuje HRE, inflacja również odcisnęła piętno na cenach nieruchomości.

W przyszłym roku czeka nas mniejsza dynamika wzrostu cen mieszkań

Według wyliczeń ekspertów, gwałtowny wzrost powinien wyhamować w przeciągu 1-3 kwartałów. Przez spadnięcie zdolności kredytowej wielu Polaków, spadnie także popyt na mieszkania. Może to być zamortyzowane częściowo dzięki ustawie o kredytach bez wkładu własnego, która wejdzie w życie od nowego roku. 

Nie bez znaczenia jest również wysoka koniunktura na rynku budownictwa mieszkaniowego. HRE wskazuje, że deweloperzy dokonują biją rekordy, jeśli chodzi o budowę nowych lokali, w 2021 roku rozpoczęto budowę 141 tys. mieszkań. 

Sonda
Czy mieszkasz w wynajmowanym czy własnościowym lokalu?

Jak zaznaczyli eksperci HRE, trudno przewidywać dokładne trendy na 2022 rok, ze względu na to, że 2021 rok był odbiciem po pandemii. Think Thank HRE w ubiegłym roku szacował wzrost ceny mieszkań o 10 proc. i te przewidywania się sprawdziły. Na 2022 rok szacuje się, że nieruchomości będą rosły wraz z inflacją, plus 2-3 punkty procentowe.

Według ministra finansów Tadeusza Kościńskiego inflacja wyniesie 5,8-5,9 proc. w 2022 roku. Według ekspertów HRE wzrost cen nieruchomości powinien wynieść 5-10 proc. Jest więc szansa, że będzie niemal tak wysoki jak w ubiegłym roku, tyle że tym razem powoduje to inflacja, a nie tylko problem na linii popyt-podaż.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze