Prezydent Andrzej Duda przemawiał na Zgromadzeniu Narodowym z okazji 550-lecia polskiego parlamentaryzmu

i

Autor: Jakub Szymczuk/KPRP Prezydent Andrzej Duda przemawiał na Zgromadzeniu Narodowym z okazji 550-lecia polskiego parlamentaryzmu

Podwyżek cen prądu nie będzie! Prezydent podpisał ustawę

2018-12-30 9:57

W piątek, 28 grudnia, Sejm zebrał się na nadzwyczajnym posiedzeniu. Tematem obrad był rządowy projekt ustawy, dzięki której przyszłoroczne ceny prądu zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie. Ustawę najpierw przyjął Sejm, a następnie, o 3 w nocy 29 grudnia 2018 roku, Senat. Dzień później pod ustawą podpis złożył prezydent Andrzej Duda.

- Pan prezydent wielokrotnie podkreślał, że każda ustawa, która jest ustawą prospołeczną, która służy Polakom, będzie przez niego podpisana. I tak też jest w tej sytuacji - powiedział na antenie Polsat News Błażej Spychalski, rzecznik prasowy Prezydenta RP. - Jak rozumiem, będzie ona w poniedziałek ogłoszona w Dzienniku Ustaw. I wchodzi od 1 stycznia 2019 w życie. My się cieszymy, że tym ważnym problemem rząd się zajął - dodał.

Tym samym, dzięki podpisowi prezydenta Andrzeja Dudy jest już pewne, że od nowego roku Polacy nie odczują gwałtownego wzrostu cen prądu. Zanim jednak stało się to faktem, przez wiele tygodni debatowano jak ew. rekompensaty za podwyżki mają wyglądać oraz kto dokładnie je dostanie.

Sejm sprawą zajął się tuż po świętach Bożego Narodzenia na nadzwyczajnym posiedzeniu. W harmonogramie znalazł się jeden punkt: czytanie rządowego projektu ustawy o podatku akcyzowym i zmianie niektórych ustaw.

Zgodnie z zapowiedziami sprzed świąt, powstrzymanie podwyżki ma być możliwe dzięki wykorzystaniu czterech mechanizmów:

- Obniżki akcyzy za 1 MWh energii z 20 zł do 5 zł

- Obniżenia opłaty przejściowej o 95 proc.

-Bezpośredniego zwrotu utraconego przychodu

- Krajowego systemu zielonych inwestycji.

 

Projekt nowelizacji ustawy uzasadniany był dynamicznymi wzrostami cen energii na rynku hurtowym. Widmo podwyżek dla odbiorców pojawiło się, kiedy wzrosły hurtowe ceny energii (w ciągu kilku miesięcy megawatogodzina podrożała o ok. 100 zł). Rząd przekonuje, że wynikają one z polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Obniżenie akcyzy i opłat przejściowej ma pozwolić na pogodzenie podwyżek z utrzymaniem dotychczasowych kosztów.

W trakcie posiedzenia rząd zgłosił sporą autopoprawkę do projektu, zgodnie z którą powstanie Fundusz Wypłaty Różnicy cen, który pokryje różnice w cenach energii dla spółek. Na rekompensaty zostanie przeznaczonych 4 mld zł.

Ustawa o podatku akcyzowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw dot. cen energii elektrycznej została przyjęta. "Za" było 389 posłów, przeciwko głosowało 3, a 17 się wstrzymało. Wszystkie poprawki zgłoszone przez partie opozycyjne zostały wcześniej odrzucone.

Podwyżki cen prądu to ostatnimi czasy jeden z najgorętszych tematów. Rosnące koszty energii mogą przełożyć się także na wiele innych segmentów rynku towarów i usług. Zobacz więcej w naszym materiale wideo.

Po przyjęciu ustawy przez Sejm, ta trafiła do senatu. Burzliwe dyskusje o rządowym wsparciu dla cen prąd trwał niemal do rana. W końcu jednak Senatorowie zdecydowali - ustawa obniżająca akcyzę na energię elektryczną, opłatę przejściową oraz ustalająca ceny energii na poziomie z 30 czerwca 2018 roku jest do akceptacji. Tym samym trafiła ona na biurko Prezydenta RP. Ten zdecydował się podpisać ustawę.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze