Chcesz zmienić pracę? Od nowego roku będzie to trudniejsze

2019-12-10 12:55 mos
W jakich branżach najtrudniej o zatrudnienie?
Autor: materiały partnera

Początek 2020 r. przyniesie trudności ze znalezieniem pracy. Najłatwiej będzie o posadę w dużych firmach. 12 proc. z nich zamierza wtedy zwiększać zatrudnienie – to dwa razy więcej niż wśród ogółu pracodawców. Niestety, mniejsi pracodawcy nie są już tak otwarci.

Szanse na znalezienie nowej pracy będą najmniejsze od dwóch lat. Tak wskazuje najnowsze badanie ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia. Jedynie 6 proc. z 750 ankietowanych firm zamierza z początkiem nowego roku zwiększać liczbę pracowników. 3 proc. planuje redukować zespoły, a 5 proc. nie zna planów rekrutacyjnych w swoich firmach w I kw. 2020 r..

Regulacje w Polsce chronią użytkowników e-papierosów. Co się stanie po podwyżce akcyzy?

Barometr perspektyw zatrudnienia na początek nowego roku wyniósł zaledwie 3 pkt na plusie, podczas gdy przed rokiem było to 8 pkt. - pisze dziennik "Rzeczpospolita".

Autorzy raportu przyjrzeli się prognozom zatrudnienia w przedsiębiorstwach reprezentujących 10 sektorów rynku. Ze znalezieniem nowego zatrudnienia nie powinny mieć trudności osoby zainteresowane pracą w branży budowlanej czy produkcji przemysłowej. Natomiast mniejszej liczby ofert zatrudnienia możemy spodziewać się w rolnictwie, leśnictwie, rybołówstwie, finansach i usługach dla biznesu oraz w restauracjach i hotelach.

Jak tłumaczy na łamach dziennika "Rzeczpospolita" Iwona Janas, dyrektor generalna agencji zatrudnienia ManpowerGroup w Polsce, po okresie intensywnego poszukiwania pracowników wielu pracodawcom udało się wypełnić wakaty.

- Pracownicy, którzy myślą o zmianie zawodowej, powinni się uzbroić w cierpliwość, ponieważ w związku z mniejszą liczbą ofert zatrudnienia proces poszukiwania pracy może się wydłużyć – twierdzi Janas.

Olga Tokarczuk odbierze Nagrodę Nobla. Ile pisarka dostanie za tę nagrodę?

Źródło: "Rzeczpospolita"

Informacje o badaniu

Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia to kwartalne badanie, które mierzy intencje pracodawców związane ze zwiększeniem lub zmniejszeniem całkowitego zatrudnienia w ich oddziale w najbliższym kwartale. Badanie jest przeprowadzane od ponad 55 lat, aktualnie wśród 58 000 pracodawców w 43 krajach i jest jednym z najbardziej wiarygodnych badań rynku pracy na świecie. Raport dla I kwartału 2020 r. został opracowany na podstawie wywiadów indywidualnych przeprowadzonych od 16 do 29 października 2019 r. W Polsce wyniki raportu ManpowerGroup publikowane są od II kwartału 2008 r. Badanie jest przeprowadzane na reprezentatywnej grupie co najmniej 750 pracodawców.

Najnowsze