Ile kosztuje traktor?

i

Autor: Shutterstock

Rolnicy

Ciągnik jak Ferrari, czy Lamborghini! Ciągniki rolników potrafią kosztować miliony

2024-02-28 16:40

Maszyny rolnicze nie należą do najtańszych, niektóre z nich osiągają wartość mieszkania, lub domu! Nawet najtańsze ciągniki kosztują tyle co przyzwoity samochód z salonu, a najdroższe potrafią kosztować tyle co supersamochody, lub auta luksusowe.

Ile kosztują maszyny rolnicze? Rolnicy mają prawdziwe cacka w gospodarstwach

Nie jest wielką tajemnicą, że Ferruccio Lamborghini zanim zajął się produkcją aut sportowych, produkował traktory. I podobnie jak samochody, mogą być wyznacznikiem prestiżu wśród rolników. Jak czytamy w Business Insiderze, sami rolnicy przyznają, że nowy ciągnik potrafi wywołać zazdrosne spojrzenia sąsiadów.

Choć oczywiście należy to jasno zaznaczyć - sportowy samochód w większości przypadków jest towarem luksusowym, czy "zabawką", a ciągnik narzędziem pracy

Ile natomiast kosztuje nowy ciągnik? Jak wyjaśnia Business Insiderowi Hubert Seliwiak kierownik ds. marketingu Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych kupno nowego ciągnika to ogromny wydatek. Cena maszyny zależy tak jak w przypadku aut osobowych od mocy, silnika, marki i wyposażenia, ale ceny mogą wahać się od 200 tys. do 2 mln zł. Nie bez powodu kwitnie rynek ciągników używanych, w 2023 roku zarejestrowano w Polsce 10,3 tys. nowych maszyn, ale za to ponad dwa razy tyle maszyn zmieniło właściciela na rynku wtórnym, bo 22 599 sztuk.

Ile kosztują najpopularniejsze używane ciągniki w Polsce?

Jak czytamy na stronie serwisu Mascus (portal ogłoszeniowy z ofertami sprzedaży ciągników), sprawny mało wyeksploatowany traktor z drugiej ręki może przynajmniej 150 tys. zł. Na portalu globalnie i wśród polskich ogłoszeń najwięcej jest traktorów marki John Deere. Ich ceny zaczynają się od 250 tys. zł, a większość modeli z lat 2014-2016 jest w przedziale 450-700 tys. zł. Nowy sprzęt kosztuje koło miliona złotych.

Maszyny niemieckiego producenta CLAAS z roczników 2010 i wcześniejszych kosztują 260-430 tys. zł, czasem dochodząc do 500 tys. zł (model Axion 810). Z kolei bardziej zwrotne ciągniki Arion 640 potrafią kosztować 150-250 tys. zł.

Popularne traktory Fendt 828 mogą kosztować minimalnie 350 tys. zł, a w większości przypadków 400-600 tys. zł. Model 724 jest tańszy, od 300 tys. zł wzwyż. Z kolei popularne Massey Ferguson model 8690 kosztują od 215 tys. zł do 380 tys. zł. Natomiast jak podaje portal Mascus - Massey Ferguson 6490 może kosztować 155-180 tys. zł.

Pieniądze to nie wszystko - Artur Soboń

QUIZ PRL. Lubisz seriale z PRL-u? Pamiętasz Czarne Chmury?

Pytanie 1 z 12
Kultowy serial z gatunku "płaszcza i szpady" zadebiutował na ekranie?
QUIZ PRL. Jak dobrze znasz kultowy serial PRL-u Czarne chmury?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze