Wódka pozostaje pierwszym wyborem organizatorów wesel, którzy przeciętnie zamawiają z tej okazji 163 butelki. Zaopatrują się oni także w słabsze alkohole, takie jak wino oraz piwo, jednak popularność tych dwóch trunków na weselach nie jest zbyt wysoka. Z danych Oferteo.pl, największego polskiego serwisu łączącego poszukujących towarów z ich dostawcami, wynika, że wino jest zamawiane przez 61% organizatorów wesel, a piwo – 39%. Z kolei inny mocny alkohol, whisky, poszukiwany był przez 28% badanych.
ZOBACZ TEŻ: Rynek pracownika w pełni. Polacy zmieniają pracę, kiedy chcą i jak chcą
Popularność alkoholi w określonych województwach
Wyniki raportu Oferteo.pl pozwalają prześledzić popularność różnych alkoholi w poszczególnych województwach. Wódka dominuje w każdym z nich. Piwo najczęściej, bo w 61% przypadków, wybierali mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego. Zainteresowanie winem na poziomie ok. 60% obserwuje się w całej Polsce za wyjątkiem Podkarpacia, gdzie zamówiło je 46% badanych. W whisky zaopatrywali się najczęściej mieszkańcy Wielkopolski. Byli oni również klientami o najbardziej różnorodnych upodobaniach, ponieważ zainteresowanie każdym z alkoholi było na stosunkowo wysokim poziomie.
Jak długo przed weselem należy zająć się poszukiwaniem dostawcy alkoholu?
35% Polaków robi to z miesięcznym wyprzedzeniem, a 32% chce zrealizować zakup tak szybko, jak to możliwe. Prawie co czwarty zainteresowany (23%) może pozwolić sobie na 3 miesiące oczekiwania na zamówienie, a 10% kupujących, wybierając alkohol, nie ma jeszcze wyznaczonego terminu wesela i nie jest w stanie precyzyjnie określić, na kiedy go potrzebuje.
– Alkohol na wesele to zazwyczaj spory wydatek. Aby zaoszczędzić, warto odpowiednio wcześnie zacząć szukać odpowiedniego dostawcy. Mamy wtedy czas na zapoznanie się z ofertami hurtowni i porównanie cen. Odkładając ten wybór na ostatnią chwilę, narażamy się na stres i ryzyko, że będziemy musieli zdecydować się na ofertę, która nie satysfakcjonuje nas w pełni – radzi Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl.
Metodologia badania
Przedstawione dane pochodzą z analizy ponad 7900 zapytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl w 2018 roku przez osoby poszukujące dostawców alkoholu.
Źródło: materiały prasowe