Jak i gdzie założyć IKE? Ile można wpłacać?
IKE możemy założyć w instytucjach finansowych, takich jak bank, fundusz inwestycyjny, fundusze emerytalne, czy zakłady ubezpieczeń. Zanim zdecydujemy się na założenie Indywidualnego Konta Emerytalnego warto sprawdzić koszty, oraz ofertę instytucji, w której zakładamy konta, a także porównać program z IKZE.
Jak wpłacać na IKE? Sami decydujemy kiedy i ile wpłacamy na konto (choć dotyczą nas pewne limity przy późniejszej wypłacie). Sami decydujemy kiedy i ile wpłacamy na IKE, jednak z późniejszą wypłatą wiążą się pewne ograniczenia. Ponadto za wpłaty do programu nie przysługuje żadna ulga podatkowa.
IKE ma co roku aktualizowany limit wpłat, w 2024 roku wyniósł 23 472 zł. Limit wpłat na 2025 rok Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powinno ogłosić na początku grudnia 2024 roku.
Wypłata pieniędzy z IKE
Jak i kiedy można wypłacić pieniądze z IKE? Pieniądze możemy wypłacić po ukończeniu 60. roku życia, lub jeśli przejdziemy na wcześniejszą emeryturę w wieku przynajmniej 55 lat. Aby otrzymać pieniądze, musimy spełnić jeden z tych dwóch warunków:
- wpłaty na IKE w co najmniej pięciu dowolnych latach kalendarzowych
- dokonać wpłaty ponad połowy całkowitej wartości wpłat nie później niż pięć lat przed dniem złożenia wniosku o wypłatę.
Gdybyśmy potrzebowali z jakiegoś powodu wypłacić środki wcześniej (zanim osiągniemy wiek emerytalny), możemy to zrobić, ale od wypłaty będziemy musieli zapłacić podatek wysokości 19 proc. (tzw. podatek od zysków kapitałowych).
Warto również podkreślić, że nasze środki z IKE (jak i z IKZE) po śmierci są dziedziczone i przypadną spadkobiercom ustawowym, lub testamentowym.
IKE, a IKZE - różnice
Czym IKE różni się od IKZE? W IKZE możemy odliczyć nasze wpłaty od podatku, ale mamy mniejszą elastyczność wypłat, oraz mniejszy limit wpłat. Ponadto nie możemy wypłacić środków wcześniej, a przy wypłacie środków płacimy 10 proc. podatku.
Polecany artykuł: