Samochody

i

Autor: Shutterstock Branża samochodowa przeżywa kryzys? Na rynku brakuje nowych, a nawet używanych aut!

Czarne skrzynki w samochodach osobowych

2022-07-08 7:29

W nowych samochodach obligatoryjnie będą instalowane urządzenia rejestrujące wypadki – jak czarne skrzynki w samolotach. To kwestia czasu, kiedy w UE pomogą w ustalaniu winnych wypadków. Tak się zdarza już w USA i Wielkiej Brytanii – pisze w piątek "Gazeta Wyborcza".

Czarne skrzynki w osobowych samochodach

"Nowe auta w UE zostaną nafaszerowane nowymi urządzeniami elektronicznymi, które mają poprawić bezpieczeństwo drogowe. Tak przewiduje nowe unijne rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa pojazdów. Przyjęły je w 2019 roku Rada Europejska i Parlament Europejski, ale teraz zaczyna powoli wchodzić w życie" – czytamy w "GW".

Gazeta dodaje, że nowe unijne rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa ogólnego pojazdów weszło w życie 6 lipca 2022 roku. "Od tego dnia to dodatkowe, inteligentne wyposażenie musi być obowiązkowo instalowane w nowej konstrukcji modelach samochodów, które będą homologowane, czyli dopuszczone do sprzedaży w UE". Za dwa lata takie "czarne skrzynki" będą musiały mieć wszystkie nowe auta, które będą po raz pierwszy rejestrowane w UE.

"Zgodnie z tymi przepisami obowiązkowym wyposażeniem w UE nowych samochodów – na razie osobowych i dostawczych – staje się urządzenie nazywane po polsku "rejestratorem danych na temat zdarzeń", a w międzynarodowej angielskiej terminologii – Event Data Recorder (EDR)" – czytamy w 'Gazecie Wyborczej".

Pieniądze to nie wszystko - Rafał Baniak
Sonda
Podobają Ci się luksusowe samochody?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze