Polacy przestają sprowadzać samochody z Niemiec. Kryzys w Polsce

i

Autor: Shutterstock Polacy przestają sprowadzać samochody z Niemiec. Kryzys w Polsce

Polacy przestają sprowadzać samochody z Niemiec. Kryzys w Polsce

2022-07-06 11:46

Kryzys na rynku motoryzacyjnym wciąż trwa. Import używanych aut do Polski spadł w czerwcu o niemal 20%. Eksperci nie są zaskoczeni - przewidywali taki scenariusz.

Samochodów coraz mniej i coraz starsze

W czerwcu 2022 roku sprowadzono do Polski 68 000 używanych pojazdów. To o 19,5 % mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - wynika z danych Instytutu Samar. Ponad 90 proc. pojazdów z importu stanowiły samochody osobowe, a pozostałą - samochody dostawcze.

Łączny import po sześciu miesiącach wynosi obecnie 335 tys. 89 aut i jest niższy od ubiegłorocznego o 19,5 proc. Nieco mniejszy spadek odnotowały samochody osobowe - 19 proc. Samochodów dostawczych sprowadzono o 24,5 proc. mniej. 

Z danych Samaru wynika, że Polacy sprowadzają coraz starsze samochody - średni wiek aut sprowadzonego w czerwcu przekroczył 12,7 lat. Liczbę tą zdecydowanie zawyżają samochody osobowe (zwłaszcza te, wyposażone w silniki benzynowe - 13,6 lat). "Najmłodsze" wśród sprowadzanych aut są samochody elektryczne. W tym przypadku wiek aut osobowych wynosi 5,77 lat a dostawczych - ponad 7 lat.

Pieniądze to nie wszystko. Hanna Gronkiewicz-Waltz

Skąd Polacy sprowadzają auta?

Zdaniem ekspertów rynek motoryzacyjny nie będzie wyglądał tak samo - jak na przestrzeni ostatnich lat. 

Na rynku motoryzacyjnym trwa kryzys półprzewodników - pisze Business Insider. Mieszkańcy Francji czy Niemiec nie zmieniają swoich samochodów na nowe. W związku z tym mniej używanych aut trafia na polski rynek. Kryzys ten powoduje również zwiększony popyt na używane auta na Zachodzie. Inflacja, wzrost cen i niestabilna sytuacja gospodarcza sprawia, że Polacy tracą chęć do zakupu samochodów.

Najpopularniejszym źródłem importu aut do Polski pozostają niezmiennie Niemcy, Francja, Belgia i Holandia. Na piątym miejscu pozostają Stany Zjednoczone.

Sonda
Lubisz stare samochody?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze