Polaków nie stać na używane auta! Samochody z drugiej ręki jak nowe

2021-12-08 11:23
Samochód używany, komis samochodowy
Autor: Shutterstock Samochód używany, komis samochodowy

Kryzys z dostawami półprzewodników odbił się na dostępności nowych samochodów. Wiele osób nie chce sprzedawać używanych aut, co zmniejsza ich dostępność na rynku. Nie tylko Polacy mniej chętnie sprzedają swoje używane samochody, ale również Niemcy, co odbija się na skali importu. Mniejsza podaż na rynku wtórnym odbija się wysokimi cenami aut używanych. Jak podaje "Puls Biznesu", ceny rosną w zawrotnym tempie, niektóre z nich zbliżają się do cen na poziomie tych salonowych.

Luka podażowa na rynku aut używanych

Jak podaje "Puls Biznesu" w listopadzie 2021 roku w Polsce zarejestrowano ponad 73,3 tys. aut używanych z zagranicy, czyli o 15,4 proc. więcej niż w 2020 roku i o 3,2 proc. mniej niż w 2019 roku. Niska statystyka z 2020 roku związana jest w dużej mierze z pandemicznym lockdownem i ograniczeniem ruchu między granicami. Od tego czasu import przyśpiesza, choć PB wskazuje na istnienie luki podażowej.

ZOBACZ Kupno nowego samochodu jak w PRL! Zapłacisz i będziesz czekał pół roku

Najpopularniejsze oszustwa sprzedawców samochodów | ESKA XD - Prosto z salonu #25

PB wskazuje, że trudna dostępność nowych aut jest związana z kryzysem półprzewodników. W obliczu niższej dostępności "nówek", wiele osób nie chce się pozbywać swoich samochodów, przez co kurczy się rynek aut używanych. Odbija się to na wieku i jakości samochodów sprowadzanych do Polski.

Samochody używane są coraz droższe. Niektóre kosztują tyle co "salonówki"

W listopadzie padł rekord cen na rynku wtórnym, mediana wyniosła 22,5 tys. zł, czyli o 3,5 tys. zł więcej względem 2020 roku. Z raportu AAA Auto wynika, że jednocześnie pojawiło się ponad 200,8 tys. ofert, czyli mniej o 30 tys. niż w listopadzie ubiegłego roku. Nawet w obliczu wzrostu importu, nie udało się zaspokoić popytu.

Sonda
Planowałeś/aś ostatnio zmianę auta?

Wzrost cen objął w dużej mierze młode samochody używane, około 2-letnie. W ich przypadku mediana wzrosła o 15,5 proc., a w przypadku niektórych modeli nawet o 20 proc. Jak mówi dla PB Petr Vanecek z AURES Holidngs, są auta, których ceny na rynku wtórnym są zbliżone do cen w salonach.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze