Samochód

i

Autor: Pixabay W Olsztynie 46-letni mężczyzna ukradł auto, a następnie w nim zasnął. Zdj. ilustracyjne.

Kupno nowego samochodu jak w PRL! Zapłacisz i będziesz czekał pół roku

2021-11-03 14:12

Nawet pół roku - tyle trzeba czekać na nowy samochód z salonu. Pandemia zmieniła rynek motoryzacyjny. Do ustabilizowania sytuacji na rynku daleko. Obecnasytuacja może potrwać nawet dwa lata. - Na nowe auto z fabryki trzeba czekać średnio 6-9 miesięcy – mówi w rozmowie z money.pl Katarzyna Siwek z platformy Carsmile. - Rozmowy z klientem nie zaczynamy teraz od pytania, co wpadło mu w oko, ale na kiedy potrzebuje samochodu. I do tego dopasowujemy ofertę - dodaje.

Sytuacja na rynku jest wyjątkowo niekorzystna. Osoby zainteresowane kupnem nowego auta muszą nie tylko długo czekać, ale i liczyć się z tym, że za wymarzony samochód zapłacą więcej.

- Kiedyś normą było to, że producenci publikowali cenniki raz, dwa razy do roku. Obecnie pojawiają się one nawet co półtora, dwa miesiące. I w każdym ceny są średnio o 2-4 proc. wyższe. Nie ma więc sensu czekać, lepiej zamówić auto dziś, zacisnąć zęby i poczekać kilka miesięcy. Problem szybko nie zniknie, a ceny rosną – mówi Siwek.

Polacy szukają oszczędności. Kupują tylko na promocjach

Idealny samochód DLA KOBIETY - wymagania i modele | ESKA XD - Prosto z salonu #32

Analitycy firmy Exact Systems, badającej rynek motoryzacyjny, prognozują, że w przyszłym roku nowe auto – w zależności od segmentu – może być droższe od 15 do 25 proc. niż w tym roku.

- Naszym zdaniem ta sytuacja potrwa jeszcze przynajmniej półtora roku. Bo nie chodzi już tylko o uspokojenie sytuacji na rynku półprzewodników, bo to brak elektroniki jest dziś przyczyną przestojów w produkcji. Producenci aut muszą po prostu rozładować zatory w zamówieniach – tłumaczy Katarzyna Siwek.

Sonda
Czy wymieniłeś/aś już opony w samochodzie?

Katarzyna Siwek w rozmowie z Money.pl dodaje, że nie da się wskazać generalnej zasady, na jakie auta czeka się najkrócej – sytuacja potrafi się zmieniać co miesiąc. Jedni producenci wydłużają okres produkcji, inni nieco przyspieszają. Sytuacja jest dynamiczna.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze