Skąd wziął się Czarny Piątek?

i

Autor: Shutterstock

Black Friday. Skąd wzięły się promocje tego dnia? Czarny piątek w Polsce

2018-11-20 15:00

Black Friday, czyli czarny piątek to dzień, w którym rzesze ludzi w wielu krajach na świecie tłumnie ruszają na zakupy, przyciągani jak przez magnes – jednodniowymi promocjami. W tym roku wypada on 25 listopada. Polacy mogą wtedy liczyć na zniżki od 20 do nawet 70 proc. oraz dłuższe godziny otwarcia sklepów. Skąd wzięła się ta tradycja?

Black Friday 2018
Czarny piątek
, określany najczęściej początkiem sezonu zakupów przed Bożym Narodzeniem, przywędrował do Polski i wielu innych krajów ze Stanów Zjednoczonych. Jest on obchodzony w pierwszy piątek po amerykańskim Święcie Dziękczynienia. Dla sprzedawców w USA to często najbardziej dochodowy dzień w roku – na zakupy udaje się wtedy od wielu lat ponad 100 mln Amerykanów, a każdy z nich wydaje średnio 400 dol. Nie powinno więc dziwić, że wiele punktów sprzedaży wydłuża tego dnia godziny otwarcia, czasem są czynne nawet przez całą dobę.

Skąd wziął się czarny piątek?
Skąd wzięła się ta tradycja i jej nazwa? Teorii na ten temat jest wiele. Jedna z nich ma niewiele wspólnego z zakupami. Według niektórych amerykańskich historyków, pierwszy czarny piątek związany był z falą zwolnień z pracy, która zalała pracodawców po Dniu Dziękczynienia, ponieważ ludzie chcieli przedłużyć sobie przerwę świąteczną i wykorzystali ten moment na zmianę pracy.

Co ma złoto do Black Friday?
Bardziej wiarygodna wydaje się jednak druga teoria, w myśl której korzeni szaleństwa zakupowego powinniśmy doszukiwać się w sytuacji na rynku złota z 1869 r., kiedy cena tego surowca w USA w wyniku spekulacji giełdowych osiągnęła rekordową wysokość. Rząd Stanów Zjednoczonych postanowił zainterweniować, co wywołało lawinę na rynku finansowym i spadek cen złota ze 160 do 130 dol. za uncję.

Odwieczne korki
Swoich zwolenników ma również teoria, że termin czarny piątek jako pierwsi wykorzystali funkcjonariusze i kierowcy autobusów, opisując dzień, w którym w okolicach sklepów powstały ogromne korki. W związku z tłumami, które utrudniają poruszanie się w okolicy centrów handlowych współcześnie, wiele osób może być przychylnych takiemu wytłumaczeniu pochodzenia dnia black friday.

Co łączy zakupy i czarny kolor?
Ostatnia teoria ma najwięcej wspólnego z zakupami i z kolorem czarnym. Zgodnie z nią, korzenie dnia wielkich promocji sięgają 1981 r. Właśnie wtedy media użyły sformułowania czarny piątek, określając w ten sposób dzień, w którym sprzedawcy pierwszy raz od dawna zarobili godziwe pieniądze. Nazwa ta została użyta, ponieważ wynik sklepu zapisywany był czarnym tuszem i w dniach dobrej sprzedaży na ich rachunkach przeważał ten kolor.

Sonda
Czy słyszałeś/aś wcześniej o Black Friday?

Źródło: focus.pl, radiozet.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze