Emeryci

i

Autor: Shutterstock

Czeka nas spadek waloryzacji! Sprawdź jak zmienią się dodatki do emerytur

2022-07-12 8:55

Wygląda na to, że waloryzacja w 2023 roku będzie na tyle wysoka, że powinna wynagrodzić emerytom drożyznę. Wynika to z wysokiej inflacji na poziomie 15,3 proc. Dla przypomnienia, przy inflacji 5,1 proc. w 2021 roku, waloryzacja wyniosła 7 proc. Jednak zgodnie z prognozami NBP od 2023 roku inflacja powinna spadać, aż do celu inflacyjnego w 2024 roku. To dobra wiadomość, bo nie będziemy się zmagać z tak drastycznym wzrostem cen, ale też oznacza, że waloryzacja emerytur będzie znacznie niższa. Dlatego sprawdziliśmy jak za dwa lata wzrosną dodatki do emerytur.

Spadek waloryzacji w 2024 roku. Spadnie dynamika wzrostu dodatków emeryckich 

W związku z prognozowanym przez NBP spadkiem inflacji do 2,2-6 proc. w 2024, można spodziewać się spadku waloryzacji do 8,7 proc. To będzie spora obniżka po 2023 roku, w którym wskaźnik może wynieść nawet 15,1 proc. lub 18,1 proc. Co prawda z racji na niższą inflację ceny nie będą tak szybko rosnąć, ale to nie znaczy, że będą spadać. Tym samym mniejsza waloryzacja odbije się na możliwościach zakupowych dla emerytów.

O tym ile wzrosną emerytury dzięki waloryzacji w 2024 roku pisaliśmy tutaj. Jednak oprócz podstawowych świadczeń, waloryzowane są również dodatki do podstawowych świadczeń. 

Pieniądze to nie wszystko - Rafał Baniak

Waloryzacja dodatków do emerytur w 2024 roku

Emerytom przysługują dodatki, często zależne od ich zawodów w przeszłości. Na dodatki mogą liczyć inwalidzi wojenni, kombatanci, osoby prowadzące tajne nauczanie, jak i osoby deportowane do pracy przymusowej oraz osadzone w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR. Ponadto niepełnosprawnym seniorom przysługuje dodatek pielęgnacyjny. Dodatki w 2024 wzrosną nawet do 85 zł. Dokładne wyliczenia możecie sprawdzić w poniższej galerii.

Waloryzacja wyrównuje emerytury seniorom

W obecnym systemie gospodarczym pieniądze tracą na wartości z roku na rok, ze względu na stałe zjawisko inflacji. Oczywiście "zdrowa" wysokość wskaźnika to 2-3 proc., a obecnie mierzymy się ze znacznie podwyższonym poziomem (czerwcowy szacunek GUS wyniósł 15,4 proc.). To oczywiście oznacza, że wartość emerytur się dewaluuje, dlatego świadczenia są waloryzowane na podstawie wzrostu wynagrodzeń i inflacji

Sonda
Czy emeryci w Polsce mają godne świadczenia
Najnowsze