EKG 2022. XIV Europejski Kongres Gospodarczy. Antoni Kolek

i

Autor: ART SERVICE/SUPER EXPRESS EKG 2022. XIV Europejski Kongres Gospodarczy. Antoni Kolek

Szybsza czternastka, będzie przed wyborami! Ekspert wyjawia co czeka emerytów w 2023 roku

2022-07-09 16:02

Obecnie zmagamy się z wysoką inflacją (15,6 proc. w czerwcu według GUS), a do tego na horyzoncie majaczy się kryzys. Emerytów czeka wyjątkowo trudny czas, a całe społeczeństwie będzie musiało wziąć za nich odpowiedzialność. Jak powiedział w rozmowie z "SuperBiznesem" ekspert instytutu emerytalnego Antoni Kolek, emerytów czeka w 2023 roku waloryzacja wysokości 15,1 proc. Ponadto prawdopodobniej szybciej będzie wypłacona czternasta emerytura, bo rząd będzie chciał ją uchwalić przed wyborami.

Szybsza czternastka w 2023 roku. Ekspert o planach rządu

Jak dowiedzieliśmy się w rozmowie z ekspertem Instytutu Emerytalnego Antonim Kolkiem, nie można wykluczyć, że czternasta emerytura zostanie wypłacona jeszcze w sierpniu. Jak zaznacza nasz rozmówca, wynika to z tego, że w 2023 roku odbędą się wybory parlamentarne i rząd będzie chciał pozyskać wyborców wśród seniorów. Jednak jego zdaniem, nie jest to zbyt odpowiedzialne rozwiązanie.

Co do zasady jestem przeciwnikiem 14. emerytury i uważam, że to rozwiązanie antysystemowe i staje się wypaczony. To nie jest system wprowadzony z 1999 roku, że wysokość świadczenia jest pochodną ilości składek - powiedział Antoni Kolek.

Pieniądze to nie wszystko Antoni Kolek

Obecny system emertytalny oparty jest na składkach, które odprowadzamy przez okres pracy na oskładkowanych umowach. Gdy przechodzimy na emeryturę, brana pod uwagę jest przewidywana statystyczna długość życia i na podstawie tego czynnika ZUS dzieli naszą kwotę na koncie emerytalnym i ustala wysokość naszej emerytury. Krótko mówiąc - nasze świadczenie zależne jest od tego ile wypracujemy. Dlatego też zdaniem eksperta czternaste emerytury są rozwiązaniem "antysystemowym", bo nie wynikają z wypracowanych przez seniorów pieniędzy.

Antoni Kolek o waloryzacji w 2023 roku. Społeczeństwo będzie musiało wziąć odpowiedzialność za seniorów

Zgodnie z projekcjami NBP, jest 50 proc. szans, że inflacja w 2023 roku wyniesie 9,8-15,1 proc. To oznacza, że drożyzna zostanie z nami na dłużej, dojdzie do zubożenia społeczeństwa i obniżenia standardu życia, także seniorów. Dlatego zapytaliśmy Antoniego Kolka, o to jak wysoką waloryzację powinien ustalić rząd.

Skoro NBP wylicza inflację na takim poziomie, to do obliczenia wydatków budżetowych powinniśmy przyjąć wyższy wskaźnik, czyli przygotować się na waloryzowanie świadczeń o 15,1 proc. . To wiąże się z wysokimi kosztami jako społeczeństwo, ale NBP nie jest w stanie zdławić inflacji. Dlatego trzeba się przygotować się, że w 2022 roku i 2023 będzie na poziomie dwucyfrowym - stwierdził ekspert Instytutu Emerytalnego.

Sonda
Czy emerytura/renta starcza Ci na życie?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze