Prezydent podpisał 14 emeryturę

i

Autor: AP Mindaugas Kulbis, Super Express

14 emerytura już w wakacje. Prezydent zdecydował. Sprawdź, ile dostaniesz [TABELA]

Czternasta emerytura już w sierpniu 2022 wpłynie na konta emerytów. Zapadła ostateczna decyzja prezydenta Polski. – Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą czternastej emerytury – przekazał w rozmowie z „Super Expressem” szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot. Wypłaty będą zatem wcześniej niż wstępnie zakładano. Emerycie, sprawdź, jaką czternastkę dostaniesz [GALERIA]

Czternasta emerytura już w sierpniu 2022. Jest podpis prezydenta

Czternasta emerytura w 2022 roku wpłynie na konta emerytów. Początkowo miało to być świadczenie jednorazowe. Jednak sytuacja ekonomiczna, gigantyczna inflacja dochodząca już do 15 proc., sprawiły, że rząd zdecydował się na wypłatę seniorom czternastek także w 2022 roku, zatem będzie 14 emerytura 2022. Ustawa gwarantująca wypłatę dodatkowego świadczenia przeszła przez parlament i wylądowała szybko na biurku prezydenta Andrzeja Dudy. – Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą czternastej emerytury – przekazał w rozmowie z „Super Expressem” szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot. Dodatkowe świadczenie ma pojawić się na kontach i w portfelach seniorów już w sierpniu. Jaka jest różnica między 13. a 14 emeryturą? Emerycka trzynastka jest taka sama dla każdego uprawnionego do świadczenia i jest równowartością minimalnej emerytury, która to wynosi  1338,44 zł (brutto). Natomiast wysokość czternastki zależy już od wysokości konkretnej emerytury. Tutaj stosuje się zasadę "złotówka za złotówkę", czyli im większa emerytura stała tym czternastka będzie mniejsza. 

Dla kogo 14. emerytura

Maksymalna wysokość czternastki równa jest wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca 2022, która to wynosi 1338,44 zł brutto, czyli 1217,98 zł netto („na rękę”). Maksymalną czternastkę otrzymają seniorzy ze świadczeniami do 2900 zł brutto. Emerycie, sprawdź, jaką czternastkę dostaniesz. W GALERII 14 emerytura tabela netto.

Kiedy będzie wypłacana 14 emerytura w 2022 roku?

Czternastka dla emerytów będzie przysługiwać osobom, które nie miały zawieszonego prawa do świadczenia podstawowego na dzień 31 lipca 2022 r. oraz wysokość tego świadczenia nie przekracza kwoty 4188,44 zł. Wypłata czternastych emerytur odbywa się z urzędu, nie składa się żadnych wniosków.

EKG 2022: Sebastian Skuza
Sonda
Czy 14. emerytura powinna być dla wszystkich taka sama?
Listen to "Jak zaplanować urlop i zmieścić się w budżecie?" on Spreaker.
Najnowsze