Magdalena Rzeczkowska nowym ministrem finansów

i

Autor: RADEK PIETRUSZKA / PAP Środki z KPO ostatecznie trafią do portfela każdego Polaka

Czy 14. emerytura zostanie na stałe? Minister Rzeczkowska odpowiada

2022-05-27 23:11

14. emerytura, to dodatkowe świadczenie, które emeryci w tym roku dostaną po raz kolejny. Chociaż seniorzy mogli się już przyzwyczaić do dodatkowego świadczenia, które szczególnie pomocne jest podczas szalejącej inflacji, to "czternastki" nie są gwarantowane ustawą. Coraz częściej mówi się o tym, żeby 14. emerytura została na stałe i była przyznawana co roku. Czy są na to szanse? Magdalena Rzeczkowska, minister finansów, odpowiedziała na to pytanie w rozmowie z "Super Biznesem".

14. emerytura na stałe? Minister odpowiada

Zgodnie z rządową autopoprawką 14. emerytura będzie wypłacana seniorom od 25 sierpnia do 20 września 2022 r. Świadczenie w wysokości najniższej emerytury otrzymają emeryci i renciści, których wysokość świadczeń nie przekracza 2,9 tys. zł. W przypadku osób, których wysokość emerytury lub renty przekracza 2,9 tys. zł, dodatkowe świadczenie będzie wypłacone w kwocie najniższej emerytury, ale pomniejszonej o różnicę między wysokością emerytury lub renty a kwotą 2,9 tys. zł. Jeżeli kwota czternastej emerytury będzie niższa, niż 50 zł, świadczenie nie będzie przyznawane.

Z powodu widma drożyzny coraz częściej mówi się o tym, że "czternastka" powinna być wypłacana co roku. Co na to rząd? - Decyzja w tej sprawie nie zapadła. Na razie nie ma takich planów - przyznała w rozmowie z "Super Biznesem" minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Minister podkreśliła też, że rząd nie planuje likwidacji ani ograniczania 13. emerytury.

Iwona Duda, PKO BP, Pieniądze to nie wszystko

Morawiecki o 14. emeryturze na stałe

Według szacunków ministerstwa w tym roku świadczenie trafi do ok. 9 mln osób. Koszt wypłaty czternastek wyniesie około 11,4 mld zł. W wywiadzie dla "Super Expressu" premier Morawiecki zapewnił, że chciałby, aby czternastki zostały na stałe.

- Bardzo chciałbym, by 14. emerytura była co roku i zrobię wszystko, by tak się stało. Pamiętamy o potrzebach najmniej zamożnych Polaków i wszystkie nasze działania dowodzą, że nie są to tylko puste słowa - podkreślił szef polskiego rządu.

14 emerytura bez wniosku?

Czternasta emerytura będzie wypłacana z urzędu, czyli bez konieczności składania wniosku, wraz ze świadczeniem wypłacanym w sierpniu. Zarówno trzynasta, jak i czternasta emerytura zwolnione są z podatku.

Sonda
Załapiesz się na 14. emeryturę?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze