Emerytura

i

Autor: SHUTTERSTOCK Zdjęcie ilustracyjne

13. emerytura w lipcu 2022. Zobacz, kto dostanie w wakacje emeryturę ze Słowacji

2022-05-27 13:53

13 emerytura w 2022 roku została już wypłacona w kwietniu. Jednak nieliczna grupa emerytów w Polsce, może liczyć na dodatkowe świadczenie, które dostanie w wakacje, a dokładniej w lipcu. Pieniądze zostanie przyznane wąskiej grupie emerytów, które mają uprawnienia do otrzymywania emerytury ze słowackiej instytucji ubezpieczeniowej.

13 emerytura ze Słowacji wypłacona w Polsce

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał informację, że w lipcu 2022 roku słowacka instytucje ubezpieczeniowa (SIA) wypłaci 13 emeryturę osobom, które pobierają emeryturę słowacką i mieszkają w Polsce. Aby jednak ją otrzymać, trzeba wcześniej skontaktować się ze słowacką instytucją.

Jak informuje ZUS, SIA musi zostać powiadomione do 5 czerwca 2022 roku o kwocie ostatniej wypłaconej zagranicznej emerytury. Aby to zrobić trzeba wypełnić wniosek online na stronie słowackiej instytucji ubezpieczeniowej (dostępnej pod tym adresem). Informacje o wysokości świadczenia zagranicznego (również z tym otrzymywanym w Polsce) służy SIA do prawidłowego ustawienia wysokości 13 emerytury.

EKG 2022: Antoni Kolek

Emerytura z zagranicy w Polsce

Osoby, które pracowały za granicą, mogą otrzymywać w Polsce emeryturę wyliczoną z polskich okresów składkowych. Jednak mogą jednocześnie pobierać świadczenia, które przysługują im w innym państwie. Takie osoby otrzymują dwa świadczenia emerytalne i nie muszą składać wniosków o emeryturę w każdym państwie. Kraj, w którym mieszka senior przekaże wniosek również do zagranicznej instytucji. Dlatego też Polacy, którzy mają prawa do emerytury słowackiej, bez problemu otrzymają w tym roku 13 emeryturę, która jest świadczeniem wypłacanym na Słowacji od 2020 roku.

Sonda
Pobierasz emeryturę z dwóch, lub większej ilości krajów?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze