Emeryci

i

Autor: Shutterstock Emeryci w kłopocie

Polaków czekają głodowe emerytury? Prezes Instytutu Emerytalnego alarmuje. "Czas zacząć oszczędzać"

2022-05-05 15:42

Jaką emeryturę może dostać osoba, która dziś ma 40 lat? Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego, nie ma dobrych wiadomości dla pracowników w średnim wieku, którzy już powinni zastanawiać się nad swoją emeryturą. - Mamy trudność oceny, ile ta emerytura w przyszłości faktycznie będzie wynosiła i jaka będzie jej siła nabywcza. Możemy podać wartość przybliżoną - mówi Antoni Kolek. Ta wartość podana przez eksperta może niektórych mocno zdziwić, gdyż emerytura może stanowić jedynie 30 proc. wynagrodzenia.

Emerytura 40-latka może mocno zdziwić

System emerytalny w Polsce zapewnia dozgonne świadczenie emerytalne osobom do tego uprawnionym. Średnia emerytura w Polsce to obecnie ok. 2,5 tys. zł. A jak będzie za 20 lat? Niestety, prognozy są mocno niepokojące. Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego, powiedział nam w rozmowie na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach, że można podać jedynie wartość przybliżoną.

- Mamy trudność oceny, ile ta emerytura w przyszłości faktycznie będzie wynosiła i jaka będzie jej siła nabywcza. Możemy podać wartość przybliżoną, ale nie możemy tego dokładnie wyliczyć, bo jest tak dużo czynników, które się na to składają. Ale jesteśmy w stanie z dużym prawdopodobieństwem prognozować, jaką emeryturę dostanie ktoś, kto dzisiaj ma 45 lat i za 20 lat przejdzie na emeryturę. Stopa zastąpienia, czyli wysokość świadczenia do ostatniego wynagrodzenia, będzie wtedy mniej więcej na poziomie 30 proc. Z tym musimy się liczyć - przekonuje Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego.

EKG 2022: Antoni Kolek

Jaką dostaniesz emeryturę?

Zatem zgodnie z takim założeniem ktoś, kto dzisiaj zarabia 10 tys. zł, otrzyma emeryturę rzędu 3 tys. zł, a ktoś, kto zarabia 3,5 tys. zł otrzyma emeryturę rzędu tysiąca złotych. Problem w tym, że nie wiemy, ile to świadczenie będzie warte i co będziemy mogli za nie kupić. - Jeśli uznajemy, że prognozowana pula to za mało, to już dziś musimy zabrać się za oszczędzanie - radzi ekspert.

Sonda
Czy dorabiasz/planujesz dorabiać do emerytury?
Najnowsze