Człowiek Tuska wygadał się ws. podniesienia wieku emerytalnego. Oto plan rządu

i

Autor: TOMASZ RADZIK/SE, PAWEL DABROWSKI /SE

Wiek emerytalny

Człowiek Tuska wygadał się ws. podniesienia wieku emerytalnego. Oto plan rządu

2024-06-29 6:06

Rząd Donalda Tuska nie zamierza podnosić wieku emerytalnego - poinformował wiceminister rodziny, Sebastian Gajewski. W rozmowie z portalem money.pl podkreślił, że wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn jest częścią umowy społecznej, a Polki i Polacy oczekują jego utrzymania na dotychczasowym poziomie.

Zmiana wieku emerytalnego w Polsce?

W niedawno opublikowanym wywiadzie wiceminister resortu rodziny, płacy i polityki społecznej powiedział: "My (tzn. rząd Donalda Tusk, przyp. red.) nie planujemy żadnych zmian, jeśli idzie o wiek emerytalny. Ani podnoszenia tego wieku emerytalnego, ani jego obniżania. Jest to element umowy społecznej. Wszelkie badania pokazują, że Polki i Polacy oczekują utrzymania wieku emerytalnego na obowiązującym poziomie.

Rząd stawia na wydłużanie aktywności zawodowej

Podnoszenie efektywnego wieku emerytalnego to jeden z kluczowych elementów zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy. W tym celu jeszcze rząd Morawieckiego wprowadził ulgę PIT dla osób kontynuujących pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego.

"Przedłużanie aktywności zawodowej po zakończeniu powszechnego wieku emerytalnego to nasz cel" - mówi wiceminister. I dodaje: "Obecnie nie ma żadnych przeszkód dla emerytów, którzy chcą dalej pracować i łączyć aktywność zawodową z pobieraniem świadczeń. Obserwujemy, że aktywność zawodowa osób w wieku emerytalnym stopniowo, ale systematycznie rośnie."

Wiceminister Gajewski zapowiada zmiany zachęcające do dłuższej pracy

Wiceszef resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, Sebastian Gajewski zapowiedział prace nad nową ustawą, która zastąpi dotychczasową ustawę o promocji zatrudnienia i instrumentach rynku pracy. Celem ustawy jest zwiększenie aktywności zawodowej osób po osiągnięciu wieku emerytalnego.

"Ustawa przewiduje szereg zachęt dla osób, które chcą kontynuować pracę po przejściu na emeryturę" - mówi wiceminister. "Będą to m.in. dofinansowania dla pracodawców zatrudniających seniorów, możliwość zarejestrowania się w urzędzie pracy jako osoby poszukującej pracy oraz dostęp do szkoleń i bonów na kształcenie ustawiczne."

Wiceminister podkreślił, że kluczowe jest umożliwienie łączenia pracy z pobieraniem emerytury. "To rozwiązanie korzystne jest zarówno dla samych emerytów, którzy mogą zwiększyć swoje dochody i zachować aktywność zawodową, jak i dla gospodarki, która zyskuje doświadczonych pracowników" - powiedział.

Emerytura jest naszym prawem, nie obowiązkiem, podkreślił wiceszef resortu

Zapytano o kwestię niskich emerytury kobiet, który mogą być wyższe, jeśli kobieta zdecyduje się pracować o pięć lat dłużej, wiceszef resortu rodziny stwierdził, że choćby z tego powodu podniesienie wieku emerytalnego o dwa lata nie rozwiąże sytuacji. Przypomniał natomiast, że istotną kwestią, podkreślaną przez ekspertów ds. emerytur w naszym kraju, jest fakt, że przejście na emeryturę, wraz z ustaleniem i pobieraniem świadczenia, stanowi nasze prawo, a nie obowiązek. W dobie powszechnego dostępu do informacji, każdy decydujący się na emeryturę świadomie bierze na siebie konsekwencje tej decyzji. Jednocześnie ma świadomość, że kontynuacja pracy przez pewien czas po osiągnięciu wieku emerytalnego wiąże się z wyższym świadczeniem. To oczywista kalkulacja.

Tańczące z promocjami 20 VI 2024

Quiz PRL. Emeryci w PRL-u, czyli wesołe jest życie staruszka

Pytanie 1 z 10
W którym roku wszedł w życie dekret o organizacji ubezpieczeń społecznych?
QUIZ PRL. Emeryci w PRL-u 10
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze