Ile wyniesie 14 emerytura 2022? Kto ją dostanie? Kiedy będzie wypłacana?

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Wypłata 14. emerytur

Czternastka" na kontach emerytów. Kiedy wypłata pierwszych 14. emerytur?

2022-08-24 12:08

Pierwsza transza czternastych emerytur zostanie wypłacona już 25 sierpnia! Jak powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, 14. emeryturę w pełnej wartości ma dostać 8 mln świadczeniobiorców. Pomniejszone świadczenia trafią zaś do ponad miliona emerytów i rencistów. Sprawdź w jakiej kwocie przysługuje ci czternastka.

Kiedy 14. emerytura? Wypłaty ruszają od 25 sierpnia

Czternasta emerytura, to dodatkowe świadczenie, które ma pomóc emerytom i rencistom z niskimi dochodami. Pierwsze wypłaty mają ruszyć 25 sierpnia. Kolejne transze wyznaczone przez ZUS ruszą 1, 5, 6, 10, 15 oraz 20 września. Aby otrzymać świadczenie nie trzeba składać żadnego wniosku, świadczenie jest wypłacane z urzędu.

To jednak nie oznacza, że czternasta emerytura przysługuje każdemu. Świadczenie wynosi tyle co minimalna emerytura, czyli 1338 zł brutto (czyli 1217,98 zł "na rękę"). W przypadku emerytów, których świadczenie wynosi więcej niż 2900 zł, czternastka będzie zmniejszana według zasady "złotówka za złotówkę".

Pieniądze to nie wszystko Antoni Kolek

Ile wyniesie 14. emerytura?

Przykładowo, jeśli nasze świadczenie emerytalne, lub rentowe wynosi 2500 zł brutto, otrzymamy czternastkę w pełnej kwocie, czyli 1338 zł brutto. W przypadku świadczenia wysokości 3200 zł brutto, czternasta emerytura zostanie zmniejszona do 1038 zł brutto. Jeśli jednak otrzymujemy 6000 zł brutto emerytury, to czternastka nam nie przysługuje. W poniższej galerii możesz sprawdzić, ile przysługuje ci pieniędzy z czternastej emerytury.

Czternastki są wolne od potrąceń, tzn. nie mogą zostać zajęte przez komornika, oraz nie będą się wliczać do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty, czy świadczenia z programu "Rodzina 500 plus" dla osób niesamodzielnych. Wypłaty czternastych emerytur mają kosztować budżet państwa ponad 11 mld zł. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze